KMÜ’de Sabir Kavrami Konusuldu

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Islami Ilimler Fakültesi tarafindan düzenlenen Düsünceler ve Kavramlar baslikli söylesi dizisinde bu hafta ‘sabir’ konusu irdelendi.

KMÜ’de Sabir Kavrami Konusuldu

Islami Ilimler Fakültesi Dekani Prof. Dr. Halit Çalis’in sunumuyla gerçeklestirilen toplantiya KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Ahmet Yildirim ve çok sayida ögretim elemani katildi. Prof. Dr. Çalis, sabir kelimesinin dildeki kullanilisiyla engellemek, hapsetmek, güçlü ve dirençli olmak anlamlarina geldigini, dini literatürde ise basa gelen sikinti ve belâlar karsisinda direnç gösterme, olumsuzluklari olumlu kilmak için gösterilen metanet anlamlari tasidigini söyledi.
“Sabir kavramina genellikle olumsuz yönden yaklasiliyor”
Prof. Dr. Çalis tanimlamalarda sabir kavramina genellikle olumsuz yönden yaklasildigini, sabrin bela ve musibetlerle, fakirlikle birlikte degerlendirildigini belirterek, “Aslinda nimetler karsisinda azmamak, güç ve iktidardan dolayi haddi asmamak, nefsin ve seytanin aldatici telkinlerine uymamak da bir sabir örnegi olarak karsimiza çikmaktadir. Nitekim sabir, nefsi telâstan, dili sikâyetten, organlari çirkin davranislardan koruma, nimet haliyle mihnet hali arasinda fark gözetmeyip her iki durumda sükûnetini muhafaza etme, Allah’tan baskasina sikâyette bulunmama seklinde de tarif edilmistir.” dedi.
“Sabir kavraminin yansimasi anlayisa göre farklilik gösterir”
Sabrin hükmünün katlanilan sikintinin mahiyetine göre degisecegini ifade eden Prof. Dr. Çalis konusmasini söyle sürdürdü: “Haramlardan uzak durmada ve dini görevlerin ifasinda tahammül gösterme seklindeki sabir farzdir. Can, mal ve namusunun saldiriya ugramasi karsisinda, ayrica gereksiz yere açliga, susuzluga katlanma anlamindaki sabir ise haramdir. Dinen mekruh olandan uzak durma seklindeki sabir mendup iken bedenine zarar verecek derecedeki acilara katlanma seklindeki sabir mekruh, dinen yapilmasinda bir sakinca olmayan konularda sabir göstermek de mubahtir. Yani sabir kavraminin yansimasi anlayisa göre farklilik göstermektedir.”
“Sabir, hataya karsi koruyucudur”
Üzücü olaylar karsisinda telâsa kapilip anormal davranislarda bulunmanin dinin de ahlâkin da yerdigi bir tutum olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Çalis, “Sabir kendini kontrol etme ve faydasiz telâstan kurtulma imkâni verir. Sabir, sebat etmektir; hak ve adalet çizgisinde kalmak için direnmektir; iman ve ahlak degerlerine bagliliktan ayrilmama iradesidir. Sabir, müminin sarsilmaz imaninin, saglam iradesinin somut tezahürüdür. Sabir, asla pasiflik, pisiriklik, kadercilik, yumusak boyunluluk degildir.” dedi.
Etkinlik, katilimcilarin sorularinin cevaplandirilmasi ve konuyla ilgili karsilikli fikir alisverisinin ardindan sona erdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285