Konya’daki FETÖ Çatı Davası Sürüyor

Konya’da dün başlayan 191’i tutuklu 527 sanığın yargılandığı FETÖ/PDY çatı davasında sanık ifadelerinin alınmasına devam ediliyor.

Konya’daki FETÖ Çatı Davası Sürüyor

Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davada, silahlı terör örgütüne üye olma, finans sağlama, örgütün kripto haberleşme programı 'ByLocku' kullanma suçlarından yargılanan sanıklardan örgütün dershanelerinde yöneticilik yapan Ahmet Erarslan ifade verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Ahmet Erarslan, polisteki ilk ifadesinde etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istemediğini, cemaatin kendisi için terör örgütü olduğunu, görev yaptığı Karaman Sabah Dershanesinden istifa ettiğini söylemişti. Gözaltına alındığı sırada evde bulunan cüzdanından 1 dolar ve FETÖ elebaşına ait fotoğraf ve FETÖ elebaşına ait çeşitli kitaplar çıkan Erarslan, duruşmada, “1 dolar ve Fetullah Gülen fotoğrafını kabul ediyorum. Cüzdanımda çıkan FETÖ’ye ait fotoğraf 2005 yılına aittir. Karaman Sabah Dershanesinde öğretmenlik yaptım. Bu dolar Amerika’dan geldi. Ben A.F.Ş’den Amerika’daki ziyaretinden takke ve tespih istemiştim. Takke ve tespih yokmuş. Bana 1 dolar verdi. Bunu da FETÖ’nün kendi maaşından verdiğini söyledi. Parayı getirdiği tarihi 2007 veya 2008 diye hatırlıyorum. O tarihten beri dolar cüzdanda duruyordur. Polisin ele geçirdiği dolar bu dolardır. Kullanmadığım cüzdanımda duruyordu” dedi.

Mahkeme Başkanı'nın “Madem FETÖ’yle ilişkini kestin, neden hala bu doları cüzdanında niye tutuyorsun?” sorusu üzerine Erarslan, “Orada olduğunu bilseydim yırtar artardım” dedi. Mahkeme Başkanının Erarslan’ın 2005 yılından beri kullanmadığını söylediği cüzdanından 2007-2008 yılında eline geçen 1 doların nasıl çıktığını sorması üzerine ise Ahmet Erarslan sessiz kaldı. Erarslan, “İsteyerek bu duruma gelmedim. Pişmanım” diyerek kendini savundu.

Erarslan’ın avukatı ise, sanığın soruşturmada yardımcı olduğu ve samimi açıklamalarından dolayı etkin pişmanlıktan yararlanmak istediklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284