KOP Bölgesi’nde Okuma Kültürü Masaya Yatırılacak

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Bölgesi’nde okuma alışkanlığı ve kültürünü artırmak amacıyla 2016 yılında başlattığı KOP Okuyor Projesi kapsamında okuma kültürü düzenlenecek bir çalıştayla masaya yatırılıyor. 

KOP Bölgesi’nde Okuma Kültürü Masaya Yatırılacak

Kalkınma Bakanlığı’na bağlı KOP İdaresi’nin; KOP Eylem Planı’nda yer alan amaçlara uygun olarak, ulusal ölçekli stratejiler doğrultusunda okuma kültürünün yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik farkındalık oluşturmak için başlattığı proje bazlı mali destek programı, 6-7 Ekim 2017 tarihleri arasında Novotel’de düzenlenecek ‘KOP Okuyor Projesi Okuma Kültürü ve Farkındalık Çalıştayı’ ile devam ediyor. 

“Okumada farkındalığa önem veriyoruz”

Projenin, hayata geçirildiği 2016 yılında Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini kapsadığını ardından Nevşehir ve Yozgat illerinin de KOP Bölgesi görev sahasına dahil edilmesiyle genişletildiğini ifade eden KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP Eylem Planı’nda yer alan projelerden birisinin de “Okuma Kültürü ve Farkındalığının Artırılması” olduğunu söyledi. KOP Bölgesi’nin tarih öncesinden başlayan sosyal ve kültürel değerlerini, birikimlerini bölge kalkınmasına katkı sağlayacak şekilde ortaya çıkarılmasını sağlamayı ve güçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Başkan Bostancı şunları söyledi:  

“Bölge illerimizdeki okuma kültürünü farkındalık oluşturarak sürdürülebilir hale getirmek, öğrenciler başta olmak üzere halkımızın okuma-yazma alışkanlıklarını geliştirmeyi hedefleyen KOP Okuyor Projesi yürütülmektedir. Bu kapsamda KOP bölgesi illerinde öğrencilerin ve vatandaşların okuma alışkanlığının artırılması ve okuma kültürüne farkındalık sağlamak amacıyla 2016 yılında Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinde kısa adı “KOP Okuyor” olan yeni bir projeyi hayata geçirdik. Proje, Başkanlığımızın görev alanına yeni katılan Kırıkkale ve Kırşehir’i de kapsayacak şekilde yeniden genişletildi ve 2017 yılı mali destek programı için proje başvuruları alındı. Projenin çıkış noktası olan ‘okuma farkındalığı’ ile okuyan, yazan, düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı, vatanını, milletini, bayrağını ve dinini seven bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü insanımız, gerek KOP Bölgesi için gerekse ülkemizin geleceği için en önemli beşeri sermayemizdir.” 

“Okuma Kültürü ve Farkındalığı Masaya Yatırılacak”

Başarılı proje yürütücüleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya geleceği Çalıştayda sorun tespiti, çözüm önerileri ve proje geliştirme fikirlerinin masaya yatırılacağını vurgulayan Başkan Bostancı, “Akademisyenlerimiz, proje yürütücülerimiz, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm Bakanlıklarımızdan, Belediyelerimizden, öğretmen ve öğrenci temsilcilerimizden oluşan, KOP illerden gelen katılımcı gruplarımız ‘Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin günlük yaşantılarına okuma kültürünün yerleşmesinin önündeki engeller nelerdir?’ ve ‘Bu engellilerin ortadan kaldırılması için neler yapılabilir?’ sorularına cevap arayacaklar. İki gün sürecek çalıştaya Prof. Dr. Sedat Sever, Doç. Dr. Abdullah Harmancı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kurnaz ve Yrd. Doç. Dr Suna Canlı sunumları ile katkı sağlayacak. Çalıştaydan çıkacak sonuçlar bizim için yol gösterici mahiyette olacak ve bu sonuçlara göre KOP Bölgesi’ndeki okuma projeleri desteklenecektir. Çalıştayın başarıya ulaşması için başta bakanlıklarımız olmak üzere emeğini, fikrini ve zamanını ayıran tüm katılımcılara şimdiden teşekkür ediyor, çalıştayın bölgemize ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284