Köy Odalari Yeniden Gündemde

Köyde yasayanlarin toplanip sosyal ve ekonomik sorunlarinin tartisildigi, köyle ilgili haber ve bilgi iletisimin yapildigi, Türk konukseverliginin en iyi sekilde gösterildigi, köye gelen misafirler için hazirlanan “köy odalari”, 1. Ulusal Kirsal Turizm Sempozyumunda yeniden gündeme getirildi.

Köy Odalari Yeniden Gündemde

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ögretim Görevlisi Adem Özkan’in “Geçmisten Günümüze Konya Akören’deki Köy Odalari” konulu bildirisinde, köy odalarinin kirsal turizmdeki yerinin önemi ele alindi. “Kirsal Turizm ve Kültür Oturumunda” ilgi ve heyecan ile dinlenen sunumda, Ögretim Görevlisi Adem Özkan, köy odalarinin sosyal hayattaki rolünün yani sira köy odalarinin yapi özelliklerinden de bahsetti.
Özkan, “Köy odalari, köydeki en uygun yere yapilan, alt tarafinda ahirin bulundugu, yemek yapilabilecek alanin da oldugu, odunluk ve tüm ihtiyaçlarin karsilanabilecegi nitelikte mekânlarin bulundugu evlerdir. Köy odasinda köy ile ilgili tüm konular tartisilir, sohbetler yapilir, köy sorunlari tartisilir, gelen misafirler agirlanir, köy eglenceleri düzenlenir, komsularin bagina veya malina zarar vermis bir kisi varsa köy odasina çagrilir, köylüler tarafindan dinlenir ve gerekirse cezalandirilirdi. Bu anlamda köy odalari köyün sosyal yasaminin sekillendigi ve köy yasaminin en iyi yansitildigi yerler olarak karsimiza çikiyor“ dedi.
Asil islevi misafir agirlamak olan köy odalariyla ilgili olarak, sempozyumda odalarin yüklügünde bir kaç kat yün yatak bulunduruldugu, köye gelen misafirin orada yedilip içirildigi, yatirildigi anlatildi. Misafir köyde kime gelmis olursa olsun köyün misafiri olarak sayilmasi ve el birligince hizmet edilmesinin; hatta misafirin bineklerinin baglandigi ve yemlendigi ahirlarin dahi düzenlenmesinin kirsal turizm açisindan önemi tartisildi.
Sempozyumda saygi ve sevginin verildigi, misafirlerin agirlandigi ve yörenin örf ve adetlerinin en iyi sekilde tanitiminin yapildigi köy odalarinin yeniden gündeme getirilmesi konusunda önerilerde bulunuldu.
Konuklarin keyifle dinlediklerini ifade ettikleri köy odalariyla ilgili ögretim görevlisi Adem Özkan’in sunumu, köy odalarinin önemini bir kez daha gündeme tasidi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285