Mustafa Akış: Türk Milleti A Sınıfı Demokrasiyi Hak Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı ve 24. dönem Konya Milletvekili Mustafa Akış, Konya’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) organizasyonunda yerel medya buluşmasında Konya, Karaman ve Aksaray’da görev yapan medya mensupları ile bir araya geldi.

Mustafa Akış: Türk Milleti A Sınıfı Demokrasiyi Hak Ediyor

Toplantıya Karaman’dan KGRT Yönetim Kurulu Başkanı Senem Yavuzaslan Memiş, Karaman’ın Sesi Gazetesi Haber Editörü Sultan Akbulut, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Küçükcicibıyık, Karaman’da Uyanış Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Küçükcicibıyık ile Karamandan.com internet sitesi sahibi Adem Kocatürk katıldı.

“Türk milleti ferasetli bir toplum, yaşadığı her türlü imkânsızlık ve müdahalelere rağmen siyasal ve manevi kodları itibariyle A sınıfı demokrasiyi hak ediyor” diyen Akış, 15 Temmuz’da Türk toplumunun silahın karşısında demokrasi sınavını dünyanın gözü önünde canlı canlı verdiğine dikkati çekti.

Darbe girişiminin yaşandığı gece toplumun kendisini yönetenlere net bir mesaj verdiğini kaydeden Akış “Toplum bize aslında şunu söyledi: Ey yöneticiler, darbenin, silahın, tankın önünde durdum. Şehitler, gaziler verdim. Bu işi çöz. Bu işe sebebiyet veren yapıların üstüne git. Hesap veren kalıcı bir demokratik anlayışı tesis et. Benim refah düzeyimi, insanca yaşamamı, engelleyen meselelerin rutin aralıklarla önüme gelmesini istemiyorum.” diye konuştu.

Akış, Türkiye’nin dünyadaki Başkanlık, Yarı-başkanlık ve Parlamenter sistem deneyimleri ile kendi tecrübesini birleştiren, uygulamada kendi tarihsel süreçlerini temel alan özgün bir kurguya ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde doğru olmayan bilgilerin olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ortaya konulan maalesef ki yalan yanlış bilgiler var. Doğru olmayan bilgiler var. Milletimizi manipüle etmeye dönük yalanlar var" dedi.

Her devletin kendi hükümet sistemi yönetim şekliyle ilgili tartışmaları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, ülkeyi toplumun yönettiğini belirterek, "Toplum yönetirken kendi ülkesini yetki verdiklerini nasıl araçlarla donatacak. Yetki verdiklerinin birbiriyle ilişkileri ne olacak. Yetki verdikleriyle kendi ilişkileri nasıl olacak. Bu yönüyle baktığınızda çok temel bir tartışma. Bu tartışmayı birçok devlet yapmış ve başka örnekleri masaya yatırmış. İçerisine kendi tarihsel, siyasal, sosyal tecrübelerini eklemiş ve en neticede kendisine özgü model ortaya koymuş. Bakıyorsunuz Fransa’da yarı başkanlık var. İngiltere’de parlamenter hükümet sistemi var. Amerika’da başkanlık sistemi var. 3 farklı ülke, 3 farklı hükümet şekli ve hepsinin işlediğini görüyorsunuz. Saydığım ülkelerin üçünün de gelişmiş ülke kapasitesinde değerlendirildiğini görüyoruz. Dolayısıyla başka ülkeler kendi modellerini ortaya koyabilmiş ve kendi yollarına devam ediyorlar. Tarihsel süreç içerisinde kendi akışlarını devam ettiriyorlar. Bizde ise bu hükumet sistemi tartışmaları 1876’dan bu yana tartışıyoruz. 150 yıldır tartışıyoruz. Ama hala bir hükümet sistemi ortaya koyamadık" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminde doğru olmayan bilgilerin olduğunu belirten Akış, "Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminde ortaya konulan maalesef ki yalan yanlış bilgiler var. Doğru olmayan bilgiler var. Milletimizi manipüle etmeye dönük yalanlar var. Maalesef ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bir yönüyle tavır alanlar üzerinden servis ediliyor. Bunlara cevap verebilmemiz için bu yerel medya buluşmaları bizim için bir fırsat” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285