Nargile Okullara Mesafeli Olacak

Nargilelik tütün mamulü içilen isyerine ait alan/alanlar okul öncesi egitim kurumlari, dershaneler, ögrenci yurtlari, özel egitim ve ögretim kurumlari dahil olmak üzere ilk, orta ve lise ögrenim kurumlarina kapidan kapiya en az 200 metre mesafede bulunabilecek.

Nargile Okullara Mesafeli Olacak

Nargilelik Tütün Mamulü Içilen Isyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin Isletilmesinde Uyulmasi Gerekli Hususlar Hakkinda Teblig, Resmi Gazete'nin bugünkü sayisinda yayimlanarak yürürlüge girdi.
Buna göre, nargilelik tütün mamulü içimi yapilan isyerine ait alan/alanlar için Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu'ndan Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi alinmasi zorunlu olacak.
Nargilelik tütün mamulü içilen isyerine ait alan/alanlarin, Tütün Mamulleri ve Alkollü Içkilerin Satisina ve Sunumuna Iliskin Usul ve Esaslar Hakkinda Yönetmelikte yer alan düzenlemelerle birlikte; okul öncesi egitim kurumlari, dershaneler, ögrenci yurtlari, özel egitim ve ögretim kurumlari dahil olmak üzere ilk, orta ve lise ögrenim kurumlarina kapidan kapiya en az 200 metre mesafede bulunacak
Nargilelik tütün içilen is yerleri, okul öncesi egitim kurumlarinin, dershaneler, özel egitim ve ögretim kurumlari dahil olmak üzere ilk, orta, lise ve yüksekögretim kurumlarinin; kültür ve sosyal hizmet binalarinin; bu binalarin müstakil yapilari ile bunlarin eklentileri ve bahçelerinin, yerleske sinirlari içinde faaliyet gösteriliyor ise buralarin, kapali ve açik alanlarinda yer almayacak. Saglik, kültür, sosyal hizmet ve spor hizmeti verilen yerlerin hizmetin ifa edildigi alanlarin müstakil yapilari ile bunlarin eklentileri ve bahçelerinin yerleske sinirlari içinde faaliyet gösteriliyor ise buralarin, kapali ve açik alanlarinda bulunmayacak. Bu isyerlerinin ''kapali alan'' tanimina girmeyen alana sahip olmasi gerekecek.
-Uyulmasi gereken hususlar-
Tütün ihtiva eden ve etmeyen, nargile aparatinda tüketilen tüm ürünler onsekiz yasini doldurmamis kisilere satilamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. Içime sunulan nargilelik tütün mamulleri, TS 13445 Nargilelik Tütün Mamulü Standardinda belirtilen sekilde üretilip ambalajlanacak ve ilgili mevzuatina göre bandrollenecek.
Nargilelik tütün mamulü, içerisinde su bulunan geleneksel nargilelerde tüketilecek, dumani direkt, nargile disinda baska araçlarla veya suyun disindaki baska bir madde içerisinden geçirilerek tüketime sunulamayacak.
Nargilelik tütün mamulü içiminde kullanilan nargileler, her kullanimdan sonra içerisinde bulunan su degistirilerek temizlenecek, üzerinde bulunan ve insan agziyla temas eden parçasi (sipsi) her kullanimda yenilenecek, insan agziyla temas eden bu parça tek kullanimlik olacak.
Içimin yapildigi alan/alanlarda herkes tarafindan görülebilecek sekilde; tütün ürünleri kullaniminin tehlikelerini anlatan ''yasal uyari'' yazilari bulundurulacak.
Nargilelik tütün mamulünün içime sunuldugu isyerine ait alan/alanlarda her ne suretle olursa olsun, bu mamullerin tüketimini özendirici ve tesvik edici reklam, tanitim, kampanya, promosyon veya herhangi bir etkinlik yapilamayacak. Bu yasaklar bilgi toplumu hizmetleri yoluyla yapilacak eylemleri de kapsayacak.
Içime sunulan nargilelik tütün mamulü, Kurumdan satis belgesi almis saticilardan temin edilecek, bunlara iliskin belgeler saklanip ve gerektiginde ilgililere ibraz edilecek. Nargilelik tütün mamulü gibi nargile aparati ile tüketilen, tütün disindaki hammaddelerden elde edilmis bitkisel nargile veya bitkisel nargile melasi benzeri ürünler içime sunulamayacak.
Nargile siseleri üzerinde, usul ve esaslari Kurumca belirlenen saglik uyarilari bulundurulacak.
Nargilelik tütün mamulü içilen isyerine ait alan/alanlar ve burada tüketime sunulan ürünler mevzuatla verilen yetki çerçevesinde Kurum, mülki amirlikler ile diger kamu kurum ve kuruluslari tarafindan lüzum görülen hallerde incelenip denetlenebilecek. Kurum disindaki ilgili merciler tarafindan yapilan inceleme ve denetimler sirasinda tespit edilen Kurum mevzuatina aykiri hususlar ve aykiriliklara iliskin olarak yapilan islemler onbes gün içinde Kuruma ve/veya yetkili mercilere bildirilecek.
Bu Teblig hükümlerine aykiri hareket edenler hakkinda ilgili kanunlar uyarinca gerekli idari yaptirimlar uygulanacak.
Bu Tebligin yayimlandigi tarihten önce faaliyette bulunan nargilelik tütün mamulü içilen isyerine ait alan/alanlar, en geç 27 Temmuz 2013 tarihine kadar bu Teblige uygun hale getirilecek.
Haber7
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285