Nesli Tükenmekle Karsi Karsiya Olan `Karakulak` Ölü Bulundu

Ilimize bagli Ermenek ilçesinde, nesli tükenme tehlikesiyle karsi karsiya olan karakulak, yol kenarinda ölü olarak bulundu.

Nesli Tükenmekle Karsi Karsiya Olan `Karakulak` Ölü Bulundu

Orman ve Su Isleri Il Müdürü Ahmet Duran, Aa muhabirine yaptigi açiklamada, karakulaklarin, dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karsi karsiya olan yirtici bir memeli oldugunu söyledi.
Karaman'in Ermenek ve Sariveliler ilçeleri ile merkeze bagli Bucakisla köyü civarindaki daglarda karakulak varligini bildiklerini ancak 30 yildir kimsenin bu hayvanlari görmedigini ifade eden Duran, bir vatandasin kendilerine Ermenek'e bagli Boyalik köyü yakinlarinda yol kenarinda kediye benzer ölü bir hayvan bulundugu yönünde ihbarda bulundugunu belirtti.
Bunun üzerine olay yerine giden görevlilerin yaptiklari incelemede, nesli tükenme tehlikesi altinda bulunan karakulak oldugu tespit edilen hayvanin fotograflandigini anlatan Duran, karakulagin yoldan geçen bir otomobilin çarpmasi sonucu öldügünü tahmin ettiklerini bildirdi.
Bölgenin yaban hayati yönünden zengin bir yer oldugunu vurgulayan Duran, sunlari kaydetti:
"Bölge bakir ve yaban hayati yönünden zengin oldugu için vahsi hayvanlar çok fazla yerlesim alanlarina yaklasmiyor. Biz Karaman sinirlarinda daha önce hiç karakulak görmedik. Böyle degerli bir hayvanin bu sekilde telef olmasina üzüldük. Tahmin ettigimiz kadariyla gece gözüne isik gelince kaçamamis. Bu hayvanlarin avlanmasi yilin her zamaninda yasak. Bu olay bölgede karakulak varliginin bir ispati. Vatandaslarimizi yaban hayatina zarar vermemeleri konusunda uyariyorum. "
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285