Panele Yoğun İlgi

Anadolu Mektebi ve Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen 750’inci Vuslat Yıl Dönümünde Mevlânâ'yı Anma Programı kapanış paneli, Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panele Yoğun İlgi

Mevlânâ'nın 750'inci vuslat yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün süren etkinlikler 27 Aralık 2023 tarihinde Anadolu Mektebi’nin öğrencileri tarafından düzenlenen kapanış paneli ile sona erdi. S3

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakan Müşaviri, M. Hakan Tanrıöver, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Pekergin, Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Şimşekler, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okumasıyla başladı. Anadolu Mektebi’nin tanıtım videosunun izlenmesinin ardından panele geçildi. Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Fatih Kopçal’ın oturum başkanlığında düzenlenen panelde; Konya Akşehir Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Fatıma Nur Karagöz, "Mevlânâ Hazretlerinde Edep Anlayışı" konulu panel metnini, Kocaeli Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümü öğrencisi Sacide Çetin, "İçimizdeki Düşman Nefs ve Mevlânâ" konulu panel metnini, Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi Emine Ebrar Bağcı, "Mevlânâ’ya Göre İnsan" konulu panel metnini ve Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sevde Orhan ise "Mevlânâ’da Mecazi Aşk ve Hakiki Aşk" konulu panel metnini misafirlerle paylaştı.

Panel sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakan Müşaviri, M. Hakan Tanrıöver, bir değerlendirme konuşması yaptı. Paneli gerçekleştirilen öğrencileri tebrik ederek konuşmasına başlayan Hakan Tanrıöver, öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür etti. Tanrıöver, “Anadolu’nun bağrından kopan simge isimlerinden biridir Mevlânâ. Gönül kelimesinin Avrupa’da kullanılan dillerde tam bir karşılığı yok. İşte biz bu toprağa ve millete gönülden bağlıyız. Anadolu Mektebi’de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı bu gönül hareketini temsil ve icra ediyor. Bugün de Karaman’da Anadolu Mektebi’nin nadide bir örneğini görmüş olduk. Dolasıyla bu çalışmaların bereketli ve devamlı olmasını temenni ediyorum. Panelin düzenlenmesinde emeği geçen yönetici, öğretmen ve öğrencilere teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Program sonunda panel değerlendirmesini Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Şimşekler yaptı. Mesnevi’den örnekler vererek sözlerine başlayan Prof. Dr. Nuri Şimşekler, “Öncellikle böyle güzel bir programa katılmaktan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bugün Mevlânâ dediğimizde akla gelecek ilk konuları ele almış panelist öğrencilerimiz. Bu çerçevede öğrencilerimizin sunumlarını değerlendirmek istiyorum. Panel başkanımız Muhammet Fatih Kopçal’ın paneli gayet iyi yönetti ve güzel bir sunum gerçekleştirdi. Sacide Çetin kardeşimiz nefs konusunu ele aldı. Mevlânâ’nın vurgulamış olduğu gibi nefsi eğitmen gerekiyor. Mevlana, aklın yönettiği nefsin Dünya’ya meyil ettiğini, gönlün yönettiği nefsin ise ilahî aşka meyil edeceğini özellikle ifade eder. Fatıma Nur Karagöz, edep konusunu ele alıp, bizimle paylaştı. Mevlânâ Mesnevi’de edepten şöyle bahsediyor; ‘Edepsiz olan Allah’ın lütfundan mahrum kalır.’ Diyor. Mevlânâ her şeyin başı edep der. Emine Ebrar Bağcı arkadaşımız Mevlânâ’ya göre insan konusunu ele aldı. Güzel bir konudan bahsederek insan olma vasıflarını anlattı. İnsanları eşrefi mahlûkat yapan unsur ruhtur. Mevlana insanı tarif ederken eğer aklını gönlünün emirine verirsen melekler senin kıskanır der. Sevde Orhan ise hakiki aşk ve mecazi aşk konusuna değindi. Mecazi aşktan ilahi aşka yani hakiki aşka gidebileceğini söylüyor Mevlânâ. Ben tüm panelist öğrencilerimize sunumları için tebrik ediyor, programın hazırlanmasında emeği geçen yönetici ve öğretmenlere teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından kapanış paneli, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt’un, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakan Müşaviri, M. Hakan Tanrıöver ile Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Şimşekler’e plaket ve hediye vermesi, panelist öğrencilere katılım belgelerinin takdimi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284