banner329

Projeleriyle Bölge 3.’sü Oldular

15’inci TÜBİTAK 2204-B Ortaokullar Arası Proje yarışmasında “Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemlerinin Çatılarda Oluşturduğu Problemlere Mimari, Yenilikçi Çözüm” isimli projesiyle Konya Bölge Finalinde 3.’lük derecesi elde eden Karaman Bilim Sanat Merkezi öğrencileri Cansu Hamurcu, Ceren Evcen ve Utku Yıldız, Danışman Öğretmen Ayşe Karabacak, Merkez Müdürü Ayhan Zerman ve velileriyle birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek projelerini anlattılar.

Projeleriyle Bölge 3.’sü Oldular

Ziyarette İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a projelerinin ayrıntılılarını anlatan Karaman Bilim Sanat Merkezi öğrenci Cansu Hamurcu enerjinin yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek günlük hayatta en ufak işlerde dahi enerjinin çok önemli bir rolünün olduğunu ifade etti.

Hamurcu, “Enerji alanında üretim daha çok fosil kaynaklardan sağlanmaktadır. Fosil enerji kaynaklarının kullanımı ise tükenmekte olan kaynaklar olmasının yanında çevreye de oldukça zarar vermektedir. Ülkemizde uzun yıllar neredeyse her evde kullanılan güneş enerjili su ısıtma sistemleri birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Sistemlerin su haznelerinde yaşanan su sızıntıları, soğuk havalarda yaşanan enerji kayıpları ve hatta donma problemleri binaların yapısına zarar vermektedir. Ayrıca özellikle kalabalık yaşam alanları sunan şehir merkezlerindeki binalarda çatılara kurulan bu sistemlere mimari, estetik ve alan sınırlılıkları sebebiyle izin verilmemektedir. Bunun sonucunda da su ısıtma sistemlerinde fosil enerji kaynakları kullanılıyor” dedi.

Projemizde yaşanan bu sıkıntılara çözüm getirmek amacıyla su ısıtma sistemleri binaların içerisine taşınacaktır diyen Ceren Evcen, “Binalarda ek alanlar oluşturulacak ve su ısıtma sistemlerine, çatılara yerleştirilen ışık toplayan algıçlar yerleştirilerek yansıtıcı borular yardımı ile güneş ışığı iç mekanlara taşındık ve sistem suyunu ısıttık” diye konuştu.

Proje örneklemi olarak tasarladıkları maket ev üzerinden açıklamalarda bulunan Utku Yıldız, ışığın iç mekanlara aynalar yoluyla yansıttıklarını ve su haznesindeki su sıcaklığının 30 dk'da 3.5 derece arttığını termometre yardımı ile görüldüğünü söyledi. Utku Yıldız, “Projemizin gerçek hayata uygulanabilirliğini maket evimizle göstermiş olduk. Yenilikçi bina tasarımlarında yapım aşamasında yeniden tasarlanan su ısıtma sistemlerinin ve yansıtıcı boruların eklenmesi ile hem fosil enerji kaynaklarına olan bağımlılığımız azaltılmaya çalışılacak hem de geleneksel yöntemin olumsuzlukları giderilecektir. Projemizde bize destek veren Danışman Öğretmenimiz Ayşe Karabacak’a ve Kurum Müdürü Ayhan Zerman’a teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Elde edilen başarıdan dolayı Karaman Bilim Sanat Merkezi idareci, öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, ülkenin alanında uzman ve iyi yetişmiş bireylere ihtiyacının olduğunu söyledi. İl Müdürü Çalışkan, "Dünyada en mutlu insanlar bir ürün ortaya koyup, insanlığın hizmetine sunabilen kişilerdir. Sizlerden beklentimiz kendinizi en iyi şekilde yetiştirip, ülkemiz için üreten bir nesil içinde yer almanızdır. Şunu unutmayın sizler ürettikçe ülkemizin çehresi, dünya politikasındaki yeri ve konunu değişecek. Bundan dolayı ülkemizin sizin gibi üreten gençlere ve üreten bir nesle ihtiyacımız var. Elde edilen başarıdan dolayı sizleri tebrik ediyor, bu başarının yeni başarılara imza atmanızda öncülük etmesini temenni ediyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285