banner358

Rektör Akgül’den Dünya Gıda Günü Mesajı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

Rektör Akgül’den Dünya Gıda Günü Mesajı

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kuruluş günü olan 16 Ekim, ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlanmakta; bu gün vesilesiyle düzenlenen pekçok etkinlikle tüm dünyada yaşanan açlık, yoksulluk, gıda tüketiminde eşitsizlik gibi konulara daha fazla dikkat çekilmektedir. 

Hızla artan nüfusa koşut olarak tarımı olumsuz yönde etkileyen iklim değişiklikleri, gıdaya ulaşmada adaletsizlikler ve dağıtım sorunları, gıda güvenliğinin yeterince sağlanamaması, gıdanın hoyratça kullanımı ve yanlış tüketim alışkanlıkları gibi nedenlerle dünyada ciddi bir açlık sorunu yaşanmakta, hatta her yıl milyonlarca insan yetersiz beslenme koşullarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Bilinçsiz tüketim ve milyonlarca ton gıdanın israf edilmesi ise dünya üzerindeki gıda kaynaklarının doğru yönetilmesine engel teşkil ederken gıda ihtiyacını da her geçen gün artırmaktadır.

Dünya üzerinde yaşayan insanların bir kısmı aşırı gıda tüketimi sonucu obezite gibi sağlık sorunları ile boğuşurken diğer yanda yetersiz beslenme nedeniyle milyonlarca insan yaşamını son derece olumsuz koşullarda sürdürmeye çalışmaktadır. Bu çelişkiyi aşmak için, tüketilecek olan gıdanın yeryüzünde eşit ve adil şekilde dağıtılması, ihtiyaç sahibi insanlara gereken yardımların yapılması gerekmekte olup bu, bütün ülkelerin sorumluluğundadır, ayrıca bu dünyayı paylaşan tüm insanların omuzlarında ağır bir yüktür. Çünkü unutulmamalıdır ki açlık çekmeksizin yeterli beslenme bir insanlık hakkıdır. Bu anlamda ülkemiz her zaman üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren ve bu konuda önderlik eden ülkeler arasında yerini almaktadır.   

Dünya Gıda Günü'nün; göç, savaş, işgal ve adaletsizlik gibi nedenlerle mağdur edilen ve tabağındaki yiyeceğe el konulan insanlar için daha tutarlı ve sürdürülebilir çözümler getirmesini temenni ediyor, ayrıca bu dünyayı birlikte paylaştığımız tüm canlılar için yeterli besin kaynaklarının sağlanmasını, açlık ve israfın son bulmasını umut ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285