Renkli Bir Kiraz Festivalini Daha Geride Biraktik

Her yil geleneksel olarak düzenlenen ve büyük bir ilgi gören “Basyayla Kiraz Festivali”nin 12.si Vali Süleyman Kahraman, Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün, Sariveliler Ilçe Kaymakami Eyyüp Özdemir, Basyayla Ilçe Kaymakami Ugur Sezer, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Il Genel Meclis Baskani Mustafa Bayir, ilçe belediye baskanlari, Il Genel Meclis Üyeleri, Tarim Il Müdür Vekili Ismail Uluad, Daire Müdürleri ve kalabalik bir vatandas toplulugunun katilimiyla 02 Temmuz 2011 Cumartesi günü gerçeklestirildi.

Renkli Bir Kiraz Festivalini Daha Geride Biraktik
Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasi, Karaman Belediyesi mehteran takimi ve robot adamin gösteriyle baslayan festival, anaokulu sinifi ögrencilerinin gösterilerinin ardindan protokol konusmalariyla devam etti.
Festivalde konusan Vali Süleyman Kahraman konusmasinda; “Türkiye gerek iklimi gerekse birçok kültür bitkisi gen kaynagi olmasi nedeniyle meyvecilik açisindan önemli bir konuma sahip olup adeta meyvecilik kültürünün tarihi bir müzesidir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetisen kiraz iliman iklim meyve türleri içerisinde meyvelerini en erken olgunlastiran bir meyve türüdür. Son yillarda üretim alaninda ve üretim miktarlarinda büyük artis gerçeklestiren ülkemiz, kiraz yetistiriciliginde birinci siraya yükselmistir. Ilimizde ise Basyayla ilçemiz basta olmak üzere iklim ve topragin uygun oldugu bölgelerimizde çiftçilerimizin esas geçim kaynagini kiraz yetistiriciligi olusturmaktadir. Bilim ve teknolojinin her alanda oldugu gibi tarim sektöründe de kullanimi yayginlasmis ve bilgi ile teknolojiyi iyi kullanan ülkeler toplumlarinin refah düzeylerini artirmislardir. Bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde de hizli bir sekilde tarimsal bilgi ve tekniklerin üreticilerin hizmetine sunulmasinda çalismalara yapilmakta bu çalismalarin çiftçilere ulastirilmasinda bir araç olarak gördügümüz çalistaylar, konferanslar ve bugün burada oldugu gibi üretici ile arastirma kurumlari ve pazarlama sektörünün bir araya gelmelerinde köprü vazifesi gören etkinlikler düzenlenmektedir. Tarimda verimin artirilmasinda bilginin kullanimi ve transferi dikkate alindiginda daha da önem kazanmaktadir. Bilgi toplumu içinde yerimizi alabilmek ve hizli gelisime ayak uydurabilmemiz için her sektörde oldugu gibi tarim sektöründe de konumuzu ve isimizi bilmek kendimizi gelistirmek zorundayiz. Bu vesile ile senligin yapilmasinda emegi geçen basta Sayin Kaymakamimiza, Belediye Baskanimiza, katki saglayan kisi, kurum ve kuruluslar ile bu senlik vasitasi ile güzel kirazlarimizin çok genis kitleye duyurulmasini saglayan basinimizin güzide temsilcilerine ve degerli çiftçilerimize tesekkür ederim.” dedi.
Konusmalarin ardindan Grup Anadolu izleyenlere halk müziginden olusan mini bir konser verdi. Konserin ardindan her yil geleneksel olarak gerçeklestirilen kiraz festivalinin “2011 Yili Basyayla Ilçesi Kiraz Güzeli” yarismasina geçildi. “2011 Yili Basyayla Ilçesi Kiraz Güzeli” birincisi Ayse Uysal, ikincisi Irem Bilgay, üçüncüsü ise Goncagül Bircan oldu. “2011 Yili Basyayla Ilçesi Kiraz Güzeli” seçilen Ayse Uysal’ a tacini ve ödülünü Vali Süleyman Kahraman verirken, ikinci ve üçüncü seçilen kiraz güzellerine de taçlari ve ödülleri protokol üyeleri tarafindan verildi. Ürün ve bahçe güzellik yarismasinda dereceye girenler de çesitli hediyelerle ödüllendirildiler.
12. Geleneksel Basyayla Kiraz Festivali Kiraz agasinin seçilmesi, Protokol üyelerine plaketlerin verilmesi ve halk oyunlari ekibin gösterilerinin ardindan sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285