Sap Asilama Kampanyasi Tamamlaniyor

2016 yili Ilkbahar Sap Asilama Kampanyasi Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügü Veteriner Hekim, Veteriner Saglik Teknisyeni ve Teknikerlerinin yogun ve özverili çalismalari ile sürüyor.

Sap Asilama Kampanyasi Tamamlaniyor

Konuyla ilgili olarak Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, “Önümüzdeki haftalarda tamamlanmasi planlanan Sap Asilama Kampanyasina üreticilerimizin yardimci olmalari, kampanya döneminde hayvanlarina asi yaptirmalari 5996 sayili Veteriner Hizmetleri, Bitki Sagligi, Gida ve Yem Kanununun 4. maddesi geregince zorunludur. Aksi hareket edenler hakkinda 2016 yili için 7 bin 731 TL idari para cezasi verilmesi hükmü mevcuttur. Ilimiz Akdeniz ile Iç Anadolu arasinda geçit bölgesinde olmasindan dolayi hayvan hareketleri yogun olmakta ve bu nedenle de hastalik riski devam etmektedir. Sap asisi uygulanmamis hayvanlarin sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner saglik raporu verilmemektedir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarina asi yaptirmalari ve daha ayrintili bilgi almak için il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.
Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligimiz tarafindan ülke genelinde uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltilmasina Dayali Sap Hastaliginin Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsaminda son günlerde Türkiye'de görülen ve hizli yayilim özelligi gösteren farkli bir A tipi Sap virüsü nedeniyle 2016 yili ilkbahar sap asilama kampanyasi Ilimizde baslatilmistir. Ülkemizde yeni görülen ve hizli yayilim özelligi gösteren bu farkli A tipi Sap virüsüne karsi Ankara Sap Enstitüsü Müdürlügü tarafindan asi üretimi gerçeklestirilmistir. Bu kapsamda Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligimizca yeni A tipi virüs nedeniyle ülke genelinde 2016 yili ilkbahar sap asilama programinin baslatilmasina karar verilmistir. Halk arasinda dabak olarak da bilinen sap hastaligi, bütün çift tirnakli hayvanlarda rastlanan çok bulasici viral bir hastaliktir. Agizda, tirnakta ve memelerde yaralar olusturan bu hastalik; süt ve et veriminde yüzde 10-35 arasinda verim kayiplarina neden olmaktadir. Özellikle buzagi ve kuzular hastaliga karsi son derece hassas olup yüzde 80'lere varan oranlarda ölümlere yol açabilmektedir. Hastaliktan korunmanin yolu, 2 ayliktan itibaren hayvanlarin alti ay aralikla yilda iki kez (ilkbahar, sonbahar) asilanmasidir. Ayrica hayvancilik isletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile disaridan yeni satin alinan hayvanlara sap asisi yapilip yapilmadigina dikkat edilmelidir” dendi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285