banner329

Sarıveliler’li Molla Mehmet’in Duası Gerçek Oldu

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi rektörlüğüne atanan Mehmet Akgül bugün yapılan devir teslimle görevi devraldı.

Sarıveliler’li Molla Mehmet’in Duası Gerçek Oldu

Karaman’ın Sarıveliler ilçesinin Turcalar Mahallesi’nde doğan Mehmet Akgül’ün rektör olması memleketi Sarıveliler’de coşkuyla karşılandı. Milliyetçi Hareket Partisi Sarıveliler ilçe başkanı Kasım Tunç yaptığı açıklamada, ‘’Hemşerimiz ağabeyimiz Mehmet Akgül’ün ilimizde hizmet verecek olmasından dolayı çok mutluyuz’’ dedi. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’ne, Karamanoğlu’nun memleketinden bir ismin atanmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Kasım Tunç, yeni rektöre dair ilçeden ve geçmişten bilgiler aktardı. Tunç şöyle anlatıyor;

4 Mehmet

‘’Karamanoğlu Beyliği, merkezî olarak Sarıveliler’in de içerisinde olduğu Taşeli bölgesini üs olarak kullandığından, bu bölgenin insanı çocukluğundan itibaren onların yaşam hikâyelerini, kahramanlıklarını dinleyerek büyür. Bu nedenle bölgemizde ‘Mehmet’ ismi yeni doğan çocuklara verilen isimler arasında en önlerde gelir. Burada en manidar olan ise rektörlüğe giden yolda 4 kez Mehmet olmasıdır. Birincisi Mehmet Bey’in memleketinden olması, ikincisi Mehmet Bey adında bir üniversiteye rektör olması, üçüncüsü ise kendi isminin Mehmet olması.

Molla Mehmet’in Duası

Dördüncüsü ve belki de bu rektörlüğe uzanan yolun başlangıç noktası olan o duanın sahibi Molla Mehmet. Biz Molla Mehmet’i yaşımız itibariyle büyüklerimizden dinledik. Büyüklerin diliyle Merhum Molla Mehmet ilçede demircilikle uğraşan ve ilmiyle ahalinin dini vecibeleri yerine getirmesinde yol gösterici olan biri. Demirci Molla Mehmet aynı zamanda, Rektör Mehmet Akgül’ün dedesi. 1999 yılında vefat eden Molla Mehmet, ilçe halkının ilim tahsiline yönlenmesine ve doğdukları topraklara hizmet vermesine dair etrafındakilere sürekli telkinlerde bulunan birisi. Bu nedenle kendi torunu Mehmet Akgül’e ‘Oğul Doğduğun Topraklara Âlim Olasın’ diyerek sürekli dua ettiğini biz ilçede kalan aile fertlerinden öğrendik’’

Molla Mehmet’in Torunu için yaptığı duanın kabul olduğuna şahit olduklarını söyleyen MHP Sarıveliler ilçe başkanı Kasım Tunç, ‘’Şimdi ilçemizin gençlerine göstereceğimiz bir rol modelimiz daha oldu. Gençlere ‘işte tıpkı sizin sahip olduğunuz imkânlarla, sizin gibi birisi bu ilçeden yetişerek ilimize rektör oldu, şimdi sıra sizde’ diyeceğiz. Geleceğe dair sağlam idealleri olan gençlerimiz Mehmet ağabeylerinden cesaret alacaklar ve bir gün her biri ‘Büyük Adam’ olarak dönecek, hizmet edecekler. İlçemizin gururu, ağabeyimiz Mehmet Akgül’e yeni görevinde başarılar diler memleketimize hayırlı olmasını temenni ederim’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285