banner339

Sehit Yakini Ve Gazi Için Pozitif Ayrimcilik Yolda

Son referandumla anayasaya giren sehit yakinlari ve gazilere yönelik pozitif ayrimciliga yönelik çalismayi yürütmekle görevlendirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahin, bayram tatilinden sonra Milli Savunma Bakanligi ile görüsmeye baslayacak.

Sehit Yakini Ve Gazi Için Pozitif Ayrimcilik Yolda

Bakanligi bünyesinde, “Sehit Yakinlari ve Gaziler Dairesi Baskanligi” olusturuldu. Yasa tasarisi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Müstesari Kenan Bozgeyik ile Milli Savunma Bakanligi Müstesari Korgeneral Ümit Dündar bir araya gelecek. Müstesarlarin baskanliginda her iki bakanliktan uzmanlarin da katilimiyla yürütülecek bu çalismaya son seklini ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahin ile Milli Savunma Bakani Ismet Yilmaz verecek. Taslak metin süratle bakanlar kurulunun gündemine getirilip, hükümet tasarisi olarak Meclis’e sevk edilecek. Iki bakanlik arasindaki görüsmelerde, tasarinin yasalasmasinin ardindan, sehit yakinlari ve gazilere yönelik iyilestirmelerin süratle hayata geçirilmesi için gerekli uygulama yönetmeliklerine iliskin taslak metinler de olusturulacak.
Sehit Yakinina Is
Basbakan Tayyip Erdogan’in acilen tamamlanmasini istedigi çalismayla, sehit esinin yani sira anne ya da babasini kapsayacak sekilde 2 yakinina is olanagi saglanmasi, aylik baglanmasinda malullük ve muhtaçlik sartinin kaldirilmasi, sehit yakinlariyla gazilere ödenen ayliklar ile bakim ücretlerinin arttirilmasi, terör saldirilarinda yaralananlara ise girmede öncelik taninmasi gibi iyilestirmeler hedefleniyor. Köy korucularinin magduriyetlerinin giderilmesiyle Kore ve Kibris gazilerinin durumlarinda iyilestirmeler öngören çalisma kapsaminda, görev malullerinin özlük haklariyla ilgili iyilestirme talepleri de degerlendirilecek.
Haber Kaynagi: Hürriyet Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285