Semt Pazari Yönetmeligi Yayinlandi

Ilimiz Belediyesi tarafindan semt pazarlarinda uygulanacak kurallarin yer aldigi yönetmelik yayinlandi.

Semt Pazari Yönetmeligi Yayinlandi

Yönetmelikte, Belediye sinirlari ve mücavir alanlar içinde açik ve kapali semt pazarlarinin kurulus, isleyiç, islah, nakil ve denetimini, Pazar yerinde mal satanlarin hak ve yükümlülüklerini, satisa sunulan mallarin özellik ve satis sekilleri ile kanuni müeyyidelerini kapsayan yönetmelik çerçevesinde yeni Pazar yerlerinin kurulmasi veya mevcut Pazar yerlerinin kaldirilmasi, baska amaçla kullanilmasi, genisletilmesi, daraltilmasi veya Pazar kurulan yerlerin, günlerinin degistirilmesi kararinin Belediye Meclisine ait oldugu ve Pazar yerlerinin kurulacagi günlerin Pazarcilar ve Tuhafiyeciler Odasinin görüsleri alinarak yine Belediye Meclisi tarafindan tespit edilecegi açiklandi.
Pazar yerlerinde kurulacak tezgahlarin ebat ve sinirlari belediye tarafindan tespit edilecek. Belediyenin izni disinda hiçbir sekilde sabit tezgah konulmasina izin verilmeyecek.
 Her pazarcinin kullandigi branda, gri renkte olacak. Brandalar yirtik ve kirli olmayacak. Pazar yerlerinde saticilar tarafindan bagirarak, megafon veya ses cihazlariyla gürültülü anonslar yapmak yasaklandi. Ilimizdeki pazarlarda satilan mallarin posetlenmesinde kirli olmayan süt beyaz veya seffaf poset kullanilacak. Artik maddelerden yapilan posetlerin kullanilmasi yasaklandi.
Yönetmelikte ayrica tüm pazarcilarin parlement mavisi tek tip önlük giymeleri zorunlu hale getirildi. Buna uymayanlar ve kiyafetlerinin temizligine dikkat etmeyenler hakkinda zabita tarafindan cezai islem yapilacak. Her pazarci tezgahinin yaninda içinde çöp poseti bulunan naylon çöp bidonu bulundurulacak. Pazarci topladigi çöpleri satisi bittikten sonra belediyenin gösterdigi çöp toplama yerine birakmak zorunda. Pazarcilar belediye tarafindan verilen pazarci yaka kimlik kartlarini görünür bir sekilde takmak zorunda. Hileli terazi ve kilo kullanan esnafin satisinin zabita tarafindan durdurulacagi ve teraziye el konulacagi ve Cumhuriyet Savciligina suç duyurusunda bulunulacagi ayrica Belediye tarafindan uygun görüldügü takdirde tarti aletleri konularak vatandaslarin aldiklari mallarin kilolarinin dogru olup olmadiginin kontrolü de yapilabilecegi gibi maddeler yer aliyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285