SMMMO Başkanı Ankaralı: “1 Mart Bizler İçin Anlamı Büyük Bir Gündür”

Karaman Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremler nedeniyle 1-7 Mart muhasebe haftası kutlama etkinliklerini iptal ettiler.

SMMMO Başkanı Ankaralı: “1 Mart Bizler İçin Anlamı Büyük Bir Gündür”

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Ankaralı, “1 Mart 1989 yılı muhasebecilik mesleğinin miladı olarak kabul edilmiştir. 1989 dan önce mesleğimizi icra edenler kendi konumlarına göre serbest muhasebeci yada mali müşavir unvanlarını almışlardır. 1989 da çıkan 3568 Sayılı yasa ile meslek unvanımız yasal statü kazanmıştır. Mesleğin yasalarla adını koyduğu gün olarak kabul edilmiştir.

Sizlerde kabul etmelisiniz ki yasal dayanağı olmayan bir mesleği icra etmek mümkün değildir. İşte bu yüzden 1 mart bizler için anlamı büyük bir gündür.

Biz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında vergi ilişkisini kuran bir köprüyüz. Bir yandan devletimizin mali yasalarının uygulanmasında devletin tercümanı diğer taraftan mükelleflerimizin haklarını koruyan insanlarız.

Görev ve sorumluluklarımız bu denli onurlu ve ağır olurken bir yandan da mesleki yükümlülüklerimiz yoğundur. Kdv’si, Bilanço’su, Muhtasarı vs. vs… Ülkemizin en küçük kobi sinden en büyük holdingine kadar tüm ekonominin kalbini elimizde tutmaktayız. Ülkemizin kalkınmasında vergilerin önemli bir yer almasından dolayıdır ki bizler önemli insanlarız.

Bu kadar ağır yükün altında kalan birçok meslek mensubumuz bulunmakta ve bir çoğumuz emeğinin karşılığını zamanında alamamakta ve kendi şahsi işlerimize vakit ayıramamaktayız. Mesleğimize her geçen gün bizim haklarımızı koruyan yenilikler eklenmektedir ve mesleğimizin önemi artmaktadır. Meslek yasamız ile artık meslek mensuplarımız işletme iktisat gibi bölümlerin en az lisans mezunu ve 3 yıl staj sonunda meslek unvanı kazanmakta ve buda bizim mesleğimizin önemini artırmaktadır.

Karaman Mali Müşavirler Odası Başkanı olarak mesleğimizin ilerlemesinde ve meslek mensuplarımızın yaşam kalitelerinin artmasında önemli bir rol oynadığımızın farkındayım ve bunun için canla başla çalışmaktayız. Umarım gelecek bize iyi şartlar getirir.

Ayrıca aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı bu gün vesilesi ile bir kez daha rahmetle anıyor, bu onurlu mesleğin üyesi, tüm meslektaşlarımın 1 MART Muhasebeciler gününü kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284