Son Hallaç Can Çekisiyor

Karaman`da hallaçlik mesleginin son temsilcisi oldugunu belirten Ali Göktas, babasindan devraldigi isi tüm güçlüklere ragmen yürütmeye çalisiyor.

Son Hallaç Can Çekisiyor

Babasindan devraldigi isinde 30 yili geride birakan hallaç Ali Göktas (43), mesleginin kendisinden sonra tarih olacagini söyledi. Abbas Mahallesi'nde bulunan ahsaptan yapma kiralik dükkanda müsterilerinden gelen yünleri isleyen Ali Göktas, günde 200 kiloya yakin yünü dövdügünü ve atadan kalan bu meslegi Karaman'da yapmaktan mutluluk duydugunu belirtti. Kendisinden sonra Karaman'da hallaç kalmayacak olmasindan dolayi üzgün oldugunu ifade eden Göktas, yikanip taranan yünlerden yorgan, ip ve yatak yaptigini kaydetti.
"AZ DA OLSA IS YAPIYORUZ"
13 yasindan bu yana hallaçlik yaptigini ifade eden Ali Göktas, "Babamdan bana kalan bu meslege sahip çiktim. Ama gelisen teknolojiyle günümüz kosullarinda atadan kalan bu meslek günden güne kan kaybediyor. Su anda hiçbir aile çocugunu bu meslege vermiyor. Az da olsa is yapiyoruz. Sünger ve elyafin çikmasinin ardindan bizim isler yok denecek kadar azaldi" dedi. Gücünün yettigi yere kadar bu meslegi sürdürmeyi düsündügünü söyleyen Göktas, "Bu dükkanda kiraciyim. Dükkanin kalkmasi veya yikilmasi durumunda çok sevdigim meslegi birakabilirim" diye konustu.
3 çocuk babasi Göktas, bir kizinin Erzincan Üniversitesi'nde Ilahiyat Fakültesi 2. sinifta, diger 2'sinin ise lisede okudugunu sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285