banner358

STEM Öğrenimi İçin Ders Kurgulama Kitabı Yayımladı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Cihat Abdioğlu ve Dr. Mustafa Çevik, çevirisini yaptığı STEM kitabının tanıtımı için İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nu ziyaret etti.

STEM Öğrenimi İçin Ders Kurgulama Kitabı Yayımladı

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, STEM alanında yapılan çalışmanın önemli olduğunu dile getirdi. Kuntoğlu, “STEM, içerisinde bulunduğumuz dijital çağın ihtiyaçlarını karşılamak için 21. yy becerileriyle donatılmış bireyler yetiştiren bir öğretim yöntemidir. Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin birbiriyle entegrasyonunu hedefleyen STEM, ülke olarak atılım gerçekleştirerek inovasyon ve bilişim alanlarında liderlik edebilecek yetkin bireylerin yetişmesi için büyük kazanımlar sağlamaktadır. “Öğretmenlerimizin dijitalleşen dünyanın gerisinde kalmaması ve yol göstermesi açısından Türkçeye çevrilen önemli bir eser. Kitabın eğitim camiasına kazandırılmasında emeği geçen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Cihat Abdioğlu ve Dr. Mustafa Çevik’e teşekkür ediyorum” dedi.

Daha derin STEM öğrenimi için ders planı hazırlama ve kurgulama odaklı bir yaklaşımın benimsendiği eser konusunda İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’na bilgiler veren Doç. Dr. Cihat Abdioğlu yayımlanan eserin öğretmen adayları, öğretmenler ve okul yöneticileri için bir kılavuz kitap niteliğinde olduğunu belirtti.

“Kitabımız STEM’de daha derin öğrenmelerin gerçekleşmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır”

STEM alanında ders planı oluşturma üzerine Türkçeye kazandırılan ilk eser olma özelliğini taşıdığının altını çizen Cihat Abdioğlu, “Bu kitapta, ülkemizde henüz çok bilinmeyen ‘Ders Kurgulama’ yöntemi, ders veya ünite planlamasından farklı olarak gerçekleştirilecek bir dersin daha önceden kurgusunun yapılarak bu dersin kusursuz bir biçimde tamamlanması hedeflenerek hazırlanmıştır. Ders esnasında öğrencilerden gelebilecek soruların önceden öngörülmesi, dersin hangi aşamasında hangi etkinliğin gerçekleştirileceğinin belirlenmesi veya ders sonunda gerçekleştirilecek olan değerlendirmenin kurgulanması gibi daha birçok öngörünün kurgulanması, derslerin verimini maksimum seviyeye çıkarmanın yanında, öğretmenin kendisini geliştirmesine de büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

"Çevirisini yaptığımız kitap, yazarlarının anlatımıyla bir evlilik yıldönümü partisinin organizasyonudur" diyerek konuşmasını sürdüren Abdioğlu, “Ders kurgulamanın özellikle STEM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) alanlarından fen ve matematik derslerinde uygulanması, STEM’de daha derin öğrenmelerin gerçekleşmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır” dedi.

“Orijinal çalışma konularının zihninizde canlandığını hissedeceksiniz”

Öğr. Üyesi Dr. Mustafa Çevik ise kitapta, matematik derslerinde klasik yöntemlerle anlatılan oran-orantı konusunun, STEM tabanlı ders kurgulama yöntemiyle nasıl bambaşka bir şekilde öğrencilere kazandırıldığını ifade etti. Mustafa Çevik, “Kitapta, Simpsons’lar gibi çizgi karakterlerinin ders kurgulama yönteminde matematik öğretimi için kullanıldığını gördüğünüzde “Aaaa hiç aklıma gelmezdi” şeklinde bir hayret ifadesini kendi kendinize fısıldadığınızı fark edeceksiniz. Fen dersi kapsamında gerçekleştirilen sorgulama temelli bir STEM etkinliğinde, pelikan yuvalarını kurtarmak için mühendislik tasarımının ders kurgulama yoluyla sizlere farklı bir bakış açısı kazandırdığını görecek ve orijinal çalışma konularının zihninizde canlandığını hissedeceksiniz” şeklinde konuştu.

Mustafa Çevik, “Ülkemizde STEM çalışmaları her ne kadar hızlı bir ivme yakalamış olsa da, STEM’de ders kurgulamanın henüz kullanılmamış olması, çeviri süresince bizi kaygılandırmıştır. Lakin STEM’de ders kurgulamaya odaklanmış olan bu kitabın öğretmen ve öğrencilere katkılarını düşündüğümüzde, o kaygının yerini büyük bir heyecan almıştır. Türkçemize kazandırdığımız bu değerli eserin özellikle STEM eğitimi vermek isteyen öğretmenlerimize, öğretmen adaylarımıza, kitapta kendilerine de büyük bir bölüm ayrılan okul yöneticilerimize ve bilime aç tüm insanlara faydalı olması temennisiyle, ders kurgusunda STEM’in gücünü kullanın” ifadelerini kullandı.

Ziyaret, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cihat Abdioğlu ve Öğr. Üyesi Dr. Mustafa Çevik’in çıkarmış oldukları kitabı İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’na hediye etmesi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285