“Tarihi Cami Minaresine Yapılan PVC Kapıyı Kınıyorum”

"Yapılan Esere Bak Öğün, Esere Yapılana Bak Utan” dedirten görüntü geçtiğimiz günlerde manşete taşıdığımız Zeynel Ağa Cami minaresinden geldi.

“Tarihi Cami Minaresine Yapılan PVC Kapıyı Kınıyorum”

Karamanoğulları dönemine ait olan ve Sekiçeşme Mahallesi 83. Sokak’ta bulunan tarihi Zeynel Ağa Cami minaresini gören vatandaşlar gördüğü görüntü kirliliği karşısında “Bu Kadar da Olmaz!” “Bu Kadarına da Pes” demeden kendini alıkoyamıyor. İlimizde doğup büyüyen ve daha sonra Hollanda’ya giderek yaşamını kazanan hemşerimiz Ali Yağcı tarafından fotoğraflanan minareye takılan PVC kapının ne amaçla oraya yerleştirildiği ve tarihi binaların restorasyonunda binaları koruyucu yasalara rağmen Konya Vakıflar Müdürlüğünün böyle bir eserin zarar görmesine nasıl göz yumduğu merak konusu oldu.

PVC kapıyı minarede gören gurbetçi hemşerimiz Ali Yağcı “Geçtiğimiz günlerde sizler bahsi geçen tarihi Zeynel Ağa Caminin şadırvanlarına yapılan saygısızlığı manşetinize taşımış ve yetkilileri göreve çağırmıştınız. Bizlerde bugün merkezde bulunan bu görkemli camimizi ziyaret edelim istedik. Camiye girmeden önce ve minareye doğru kafanızı kaldırıp bakınca minareye PVC kapı yapıldığını görüyorsunuz. Gördüğüm ucube karşısında bu gözler keşke bunu da görmeseydi dedim desem kızgınlığımı anlatmada yetersiz kalır. Yapılan bu çirkinlik tarihi yapıyla uyum sağlamıyor. Eğer ki tarihi bir mekanın restorasyonu yapılacaksa yetkililerimiz bizden daha iyi bilir ki aslına uygun malzeme kullanılarak yapılır. Sayın valimizin, sayın müftülüğümüzün, sayın Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yapılan çalışmadan hiç mi haberi olmamıştır! 75 basamaklı, sülün gibi minaresiyle dikkatleri üzerine çeken ve Karaman’daki en güzel tarihi minare olma özelliğine sahip esere yapılan bu çirkinliği nefretle ve kızgınlıkla kınıyorum. Yapılan hatadan bir an önce dönülmelidir” dedi. Haber: Senem YAVUZASLAN  

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
necati Eskici
necati Eskici - 3 hafta Önce

Teşkkürler Sevgili Ali hocama,,Tarihine sahip çıkmayan bir toplum elbette bir gün tarihden silinmeye mecburdur..
Necati Eskici.
Rotterdam/Netherland

SIRADAKİ HABER

banner284

banner285