banner339

Tarim Il Müdür Vekili Uluad: “Aniz Yakanlar Cezalandirilacak”

Hasat mevsiminin baslamasiyla birlikte tarlalarda kalan hasat kalintilarini temizlemek için anizlari yakanlar hakkinda yasal islem yapilacak.

Tarim Il Müdür Vekili Uluad: “Aniz Yakanlar Cezalandirilacak”

Tarim Il Müdür Vekili Ismail Uluad, ülkenin birçok yerinde oldugu gibi ilimizde de gerek tedbirsizlik ve dikkatsizlik, gerekse toprak islemeyi kolaylastirmak gibi nedenlerle hasat sonrasi yakilan anizlarin büyük tehlike olusturdugunu belirterek, “Her ne sekilde olursa olsun tarlada kalan arpa ve bugday saplari, aniz ve kuru otlarin yakilmasi yasaktir. Modern tarimda aniz yakma gibi bir uygulama bulunmamaktadir. Aniz Yanginlari; topragin yapisinda ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonlari olan organik maddenin yok olmasina sebep olmakta, toprak sicakliginin yükselmesi ile topragin mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmaktadir. Maddi ve manevi pek çok kayiplara sebep olan aniz yanginlariyla dogadaki birçok canli ölmekte, dogal denge bozulmakta, çevre kirliligi meydana gelmekte, tarladan geçmekte olan enerji nakil hatlari ile haberlesme hatlari büyük ölçüde zarar görmekte ve milyarlarca liralik milli servet heba olmaktadir. Bunlarin yaninda elma bahçeleri ile ormana sinir alanlarda büyük emekler ile meydana getirdigimiz ormanlarimizin da yanmasina neden olan aniz yanginlarinin daha pek çok zarari bulunmaktadir. Tarimda mekanizasyonun hizla yogunlastigi günümüzde topragin erozyona karsi korunmasi, yakit ve isçilik masraflarinin en aza indirilmesi, tarimda karliligin arttirilmasi ve sürdürülebilir bir tarimsal üretimin benimsetilmesi amaciyla dogrudan aniza ekim yapan makinelerle ekimin yapilamasi temel hedefimizdir. Üreticilerimizin magdur duruma düsmemeleri için anizla ilgili alinacak tedbirler konusunda Il veya Ilçe Tarim Müdürlüklerinden bilgi almalari gerekmektedir. Aniz ve Orman Yangini ihbarlari için:177, Jandarma imdat 156; Polis Imdat 155 ve 110 numarali Itfaiye ücretsiz olarak aranabilir. Çiftçilerimizin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açisindan aniz yanginlarina gerekli hassasiyetleri göstermeleri büyük önem arz etmektedir” dedi.
Uluad, Karaman Valiliginin 8 Haziran 2011 tarihli genelgesi ile ilimizde anizlarin yakilmasinin yasaklandigini, yasaga uymayanlar hakkinda ise cezai islem yapilacagini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285