Taşınabilir Barınaklar Yaylacılara Umut Oldu

(AA) Karaman'ın, Toros Dağları eteğinde yer alan Berendi Yaylası'nda, küçükbaş hayvan üreticilerine yaylalardan daha uzun süre yararlanabilmeleri için devlet desteğiyle portatif hayvan barınağı ve karavan dağıtıldı.

Taşınabilir Barınaklar Yaylacılara Umut Oldu

Küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu Ayrancı'da, üreticilerin mevsim şartları nedeniyle yılın 6 ayını geçirebildikleri yaylalardan daha fazla yararlanabilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı desteği ile hazırladığı "Yaylamda çok mutluyum; Genç Üreticiler KOP ile geleceğe umutla bakıyor" projesi kapsamında, 19 taşınabilir barınak ve karavan Berendi köyü yaylasına kuruldu.

Yaklaşık 400 küçükbaş hayvan kapasiteli barınakları mevsim şartlarına göre taşıyabilen ve hayvan sayısını artırma fırsatı bulan üreticiler, güneş panelleri ile kendi enerjisini üreten karavanlar sayesinde yılın 10 ayını yaylada geçirebiliyor.

Projenin, bölgede hayvancılığın gelişmesine ve verim artışına katkı sağlaması bekleniyor.

- Yaylalardan yeteri kadar yararlanamıyorlar

Ayrancı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kamil Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 200 bin küçükbaş hayvan olduğunu söyledi.

Bu hayvanların yüzde 70'inin Toroslar'ın eteğindeki köylerde olduğunu belirten Küçük, "Bu bölge geniş meraları ile özellikle koyun yetiştiriciliği için çok uygun. Yazın yaylara göç edenler, kışın köylerine geliyor. Yaylalarda fazla kalamadıkları için meralardan yeteri kadar yararlanamıyorlar." diye konuştu.

- "Karavanlarda bir evde olabilecek her şey var"

Köylülerin yaylalardaki şartlarının çok kötü olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Küçük, şöyle devam etti:

"Yaylalardaki barınaklar ve evler taştan yapılmış, derme çatma yerler. İnsanlar yağmur, kar yağdığında çökme tehlikesine karşı dışarı çıkıyor. Yüzlerce koyun, çöken ahırlarda telef oluyor. Araziler mera veya hazineye ait olduğu için yeni kalıcı barınak yapılamıyor. Birçok kişi hayvancılıktan vazgeçiyor. Buradaki aile işletmelerinin büyüyebilmesi için teşvik edilmesi, imkanların sağlanması lazım. Bunun için proje hazırladık. Proje kapsamında 234 metrekare taşınabilir barınaklar yapıldı. Yaylalara kuruldu. Verilecek karavanlarda bir evde olabilecek her şey var. En güzel tarafı da kendi elektriğini üretebilmesi."

- "Üreticilerimiz yaylalarda daha fazla kalacak"

Küçük, hem hayvan sayısını hem de üreticinin gelirini artırmayı hedeflediklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Berendi köyünde projeden 19 üretici faydalandı. Üreticilerimiz yaylalarda daha fazla kalacak. Maliyetin yüzde 70'i KOP, yüzde 30'u üretici tarafından karşılanıyor. Üreticiye düşen pay 19 bin lira. Yaylada iki ay fazla kalan, 300 koyuna sahip bir üreticinin sadece yemden kazancı 35 bin lira civarında. Hayvanlar daha iyi ortamda barındıkları için kuzu ölümleri en az seviyeye inecek. Projenin paydaşları çok mutlu. Bunun başka yerlerde de örnek alınacağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda üreticiler 12 ay yaylada kalabilecek."

- "Hayvancılığı portatif barınaklarda yapabileceğiz"

Berendi Muhtarı Erdoğan Sağkaya da köylerinde küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğunu aktardı.

Bölgedeki en büyük sorunun aile işletmelerinin büyüyememesi olduğuna dikkati çeken Sağkaya, "Ahırlarımız, evlerimiz atadan kalan, taştan yapılmış, derme çatma yerler. Arazi mera olduğu için yenileyemiyoruz. Zor şartlarda yaşam sürüyoruz. Şimdi bir ışık gördük. Hayvancılığı portatif barınaklarda yapabileceğiz. Köyümüzde 52 bin küçükbaş hayvan var. Bu çadırlardan 100 tane olsa, bu sayı 2 yıl içinde 70-80 bine çıkabilir." ifadelerini kullandı.

Üreticilerden Nejdet Güney ise projenin kendileri için umut olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"500 koyunum var. Yerim dar ve sağlıksız olduğu için hayvanlarım telef oluyor. Param olsa da kanunlardan dolayı meraya yeni barınak yapma şansım yoktu. Kuzuları satmak zorunda kalıyordum. Proje anlatılınca bu fırsattan yararlanmak istedik. Çadırlarımız kuruldu, karavanlarımız teslim edilecek. Bizim için büyük nimet. Artık hayvancılığı daha rahat yapacağım. Hayvan sayısı çoğaldığında yanına bir barınak daha yaptırabilirim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285