banner339

Tip Dünyasinin Konustugu Elif Sagligina Kavustu

Konya`da, kalbi sagda ve iç organlari ters tarafta bulunan, dogustan vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde de disariya dogru çikiklik ameliyatla alinarak vücudu normal görünüme kavusan 18 yasindaki genç kizin yapilan kontrollerde saglik sorununa rastlanmadi.

Tip Dünyasinin Konustugu Elif Sagligina Kavustu

Karaman'da oturan 18 yasindaki Elif Özer'i ailesi 7 yasindayken vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde ise çikiklik oldugu için doktora götürdü. Doktorlar yapilan muayenede Elif'in kalbi ve iç organlarinin da ters tarafta oldugunu, çikiklik içinde bir müdahale yapamayacaklarini söyledi. 18 yasina kadar bir daha doktora gitmeyen Elif Özer'in ilerleyen çikiklik nedeniyle vücudunda sekil bozukluklari belirirken, yürüme ve uyku bozuklugu yasadi. Bu durumdan kurtulmak için Özer, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tip Fakültesi Gögüs Cerrahi'ne basvurdu. Burada yapilan teshislerde doktorlar, sadece vücudunda çöküklük veya çikiklik olan hastalari gördüklerini, her ikisini de bir vücut da görmedikleri için arastirmalara basladi. Meram Tip ve Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi'nde Türk doktorlar Özer'in durumunu ABD, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Kuzey Kore ve Rusya'da dünya çapinda alaninda uzman gögüs cerrahlariyla görüstü. 18 yasindaki kiz bu görüsmelerin sonunda Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Cerrahisi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile SÜ Gögüs Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altinok'un sorumlulugundaki ekiple operasyon yapti. Yapilan operasyon sonucu genç kizin vücudundaki çikiklik görüntü tamamen ortadan kalkti.
"KENDIMI ÇOK IYI HISSEDIYORUM"
Ameliyatin ardindan yasadigi Karaman'dan Konya'ya gelen Elif Özer, doktorlari tarafindan kontrolden geçti. Kendisini çok iyi hisseden Özer, "Rahatsizligimdan küçükken çok etkilenmiyordum. Yasim ilerledikçe çikiklik daha fazla belli oluyor ve çirkin görüntü nedeniyle üzülüyordum. Bunun yani sira çok yürüyemiyor, geceleri uyku problemleri yasiyordum. Ameliyattan sonra rahat uyumaya ve yürümeye basladim. En çokta çirkin bir görüntüden uzaklastim. Kendimi çok iyi hissediyorum" dedi.
Özer'in son kontrollerini yapan doktor Murat Kuru, "Elif'in ameliyatini 1,5 ay önce, Selçuk ve Marmara Üniversitesinden hocalarimiz dünyanin dört bir yanindan uzmanlarla görüsmeleri sonucu gerçeklestirdi. Bugün kontrolden geçen Elif'in bir saglik sorunu görünmüyor. Kendisini de iyi hissediyor. Bundan sonrada düzenli kontrollerimiz devam edecek" dedi.
Elif'in vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde de disariya dogru çikiklik olmasinin dünyada ender rastlanan bir durum oldugunu belirten Meram Tip Fakültesi Gögüs Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altinok, "Dünya çapinda uzmanlarla yapilan görüsme sonucu ameliyat yaptik. Üzerinde yaklasik 45 gün geçti, kizimizin sagligi son derece iyi. Bundan sonra normal insanlar gibi hayatini rahatlikla sürdürecek ve çirkin görüntüden uzak olacak" seklinde konustu.
Doç. Dr. Altinok, Elif'in durumunun tip dünyasi için önemli oldugunu bu nedenle de yurt disindaki konferanslarda gerçeklestirdikleri operasyonu anlatmaya basladiklarini sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285