TSK Siber Filo Kuruyor!

Hava Kuvvetleri Komutani Orgeneral Erten, elektronik ve uzay savasinda etkili olmak için siber filo kurulacagini açikladi. Erten, Türk yapimi savas uçaginin 11 yil sonra uçacagini da söyledi.

TSK Siber Filo Kuruyor!

Hava Kuvvetleri Komutani Orgeneral Mehmet Erten, Savunma ve Havacilik dergisinin son sayina yaptigi açiklamada, gelecegi iliskin projeleri açikladi.
F-16 savas uçaklarinin modernizasyonu, üretimi süren F-35 savas uçaklarinin envantere girisi sonrasi yapilacak çalismalar, personel egitimi ve modernizasyon çalismalari hakkinda genis bilgi veren Orgeneral Erten, uzay çalismalari üzerinde durdu.
Hava Kuvvetleri'nin, uydu teknolojileri ve siber savas konusunda önemli çalismalar yürüttügünü aktaran Orgeneral Erten, mevcut kuvvet yapisina ek olarak 'Siber Komutanlik' olusturulacagini ve bu birime bagli 'Siber Filolarin" görev yapacagini söyledi. Orgeneral Erten, dergiye yaptigi açiklamada söyle konustu:
'Hava ve Uzay Gücü alaninda bölgesinde lider, küresel anlamda öncü bir Hava Kuvveti olmak vizyonunu benimsedik. Bu vizyonu gerçeklestirmek için öncelikle harekat bagimsizligimizi garanti altina alacak sekilde milli silah sistemlerinin üretilmesi için savunma sanayini yönlendirmeyi; uzay, siber ve elektronik harp alanlarinda etkin güç haline gelmeyi ve bunlari yaparken sayisal olarak büyümekten ziyade yüksek nitelikli insan, silah ve teçhizata dayali temin ve yetistirme politikalarimizla daha çevik bir kuvvet yapisina yönelik dönüsümümüzü tamamlamayi hedeflemekteyiz.'
Orgeneral Erten, elektronik savas konusunda gelisimi anlatirken, Göktürk serisi uydular ve insansiz hava araci projelerinde önemli gelismelerin saglandigini söyledi. Erten, su bilgileri verdi:
'Siber uzayin giderek artan öneminin bilincinde olan HvKK'nin Siber Konsepti 2o11 yilinda onaylanarak yürürlüge girmistir. Siber faaliyetlerin Harekat Konseptimiz içerisinde yer almasina yönelik çalismalar ise devam etmektedir. HvKK'nin sorumluluk sahasina ve fonksiyonel alanina giren siber savunma faaliyetlerinin icra edilmesi ve yönetilmesi amaciyla, bünyesinde Siber Filo Komutanligi'nin da bulundugu Siber Komutanligin kurulmasi planlanmistir'
Erten, proje çalismalari devam eden Milli Muharip Uçak Projesi'nin, Cumhuriyetin kurulusunun 100, yilinda, 2023'te bitirilecegini de söyledi.
SIBER SAVAS NEDIR?
Ekonomik, politik veya askeri nedenlerle, hedef seçilen herhangi bir ülkeye, bilgi ve iletisim sistemleri üzerinden gerçeklestirilen organize saldirilara siber savas denir. Web sayfalarinin ele geçirilmesi, internet üzerinden karsi propaganda, enerji-iletisim-finans-güvenlik altyapilari gibi kritik sistemlere yönelik saldirilar, siber savasta yapilabilecek baslica saldirilardir.
GENELKURMAY'DA ÜZERINDE ÇALISIYOR
Genelkurmay Baskanligi da siber savas üzerinde çalisiyor. Genelkurmay'dan geçtigimiz yil yapilan açiklamada, siber savas için yapilan çalismalar anlatilmisti. Genelkurmay’in verdigi bilgiler söyleydi.
''Bu kapsamda, siber tehditleri önleyerek, gelismis siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yetenegi kazanmak maksadiyla 2012 yilinda TSK Siber Savunma Merkezi Baskanligi teskil edilmistir.
TSK Siber Savunma Merkezi Baskanligi, Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanligi, TÜBITAK ve diger kamu kurumlari ile koordineli olarak faaliyetlerini icra etmektedir. Ayrica NATO ile esgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararasi alanda yürütmektedir.''
Haber7
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285