Uysal: "Teşvik Paketi Esnafımızı Rahatlatacak"

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yatırım teşvik paketini değerlendiren Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Uysal, “Sayın Başbakanımızın bu sevindirici açıklamaları esnaf ve sanatkarımıza bayram müjdesi gibi oldu” dedi.

Uysal: "Teşvik Paketi Esnafımızı Rahatlatacak"
Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı yatırım teşvik paketinde yer alan ve esnaf ve sanatkarları ilgilendiren kısımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Başkan Uysal, "Uzun zamandan beri Bağ-Kur ve SGK'lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindirici bir gelişme. Karardan her iki kesimde karlı çıkacak. Devlet alamadığı ücretleri bu sayede tahsil edecek, Bağ-Kur'lu esnafımızda fazla prim ödememiş olacak. Yatırım teşvik paketinde esnaf ve sanatkarlarımıza bayram müjdesi veren başta Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere tüm Bakanlar Kurulu üyelerine ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz" dedi.
Ticari araçlarını uzun zamandan beri yenilemek isteyen ancak fiyatların yüksekliği sebebiyle bir türlü yenileyemeyen ticari araç sürücülerinin araçlarını yenilemek için kararın iyi bir fırsat olduğunu hatırlatan Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, "Başta taksici, dolmuşçu, kamyoncu, kamyonetçi, olmak üzere tüm ticari araçların yenilenmesinde şoför esnafımızın belini büken ÖTV alınmayacak. Bunun alınmaması devlete zarar sağlamadığı gibi vergi gelirlerinde de artış sağlayacak. Talebin artması ile birlikte üretim artacak, fabrikalar talebe cevap vermek için fazla mesai yapacak. Bu da istihdamın artması, işsizliğin azalması anlamına gelecek. Esnaflarımızın araçlarını yenilemesi sayesinde birçok sektörde hizmet kalitesi artacak, kazalar da azalacak" diye konuştu.
Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'e mektup yazan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu duyarlı davranışından dolayı teşekkür eden Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, "Esnaf ve sanatkarlar olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza bu duyarlı ve örnek davranışından dolayı teşekkür ediyoruz. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi, ihracatın başlaması ve ülkemize Rus turistlerin tekrar gelecek olması ekonomiyi canlandıracak ve bu sayede esnaf ve sanatkarımız nefes almış olacak" dedi.
Başta Damga vergisi olmak üzere yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kaldırılmasının ülkenin kalkınması için büyük bir gelişme olduğunun altını çizen Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, "Kredilerin önündeki engellerin aşılması başta olmak üzere gereksiz birçok giderin kaldırılması yatırımı ve ticareti cazip hale getirecek. Başta noter ve damga vergisi gibi kalemlere yapılan harcamalar yatırımcıyı daha yatırımın başında frenliyor ve korkutuyordu. Yeni hamle ile yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kalkmasını çok olumlu buluyoruz. Bu paket 78 milyon insan için hayati önem taşımaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımıza ve ülkemize hayırlı olsun' diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285