Vali Fahri Meral: “Karaman Yatırım Yapılabilir Bir Şehir”

Karaman Valisi Fahri Meral, şehirde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

Vali Fahri Meral: “Karaman Yatırım Yapılabilir Bir Şehir”

1996 yılında Sarıveliler ilçesinde görev yaptığını ve o günden bugüne Karaman’da çok şey değişmiş diyen Vali Fahri Meral, “Karamanoğlu Mehmet Bey’in o veciz sözü hepimize bütün ulusumuza, bütün Anadolu’ya, Türkiye Cumhuriyetine önder olmuş müthiş bir sözdür. Onları rahmetle yad ediyorum. Karaman’da gerçekten çok önemli yatırımlar var. Havaalanından tutun, hızlı trene, lojistik merkezinden, 2. organize sanayiye kadar Karaman bir şantiye görünümündedir. Ben bu konuda bakanımıza, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Karaman’ın kalkınması demek, ülkemizin kalkınması demektir. Karaman’ın çok güzel özellikleri var. İşsizliğin en az olduğu illerden birisi. Bu çok önemli bir özellik. Belki ülke genelinde duyulmuyor ama elma üretiminde çok ciddi bir sektörde öndeyiz. Sanayide çok iyiyiz. Türkiye genelinde Organize Sanayide ilk onun içindeyiz. Böyle birebir baktığımızda aslında kısa ve orta vadede bile Karaman yatırım yapılabilir bir şehir. Ben öyle düşünüyorum. Yeni geldiğim için bana sorduklarında Karaman’ı nasıl buldunuz diye. Diyorum ki Karamanlı olsam, tüccar olsam, esnaf olsam ben Karaman’a yatırım yaparım. Bunu bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Eğitimde sınıf ve öğrenci ortalaması ülke seviyesinin altında. Bu belki kısada vadede netice göstermeyebilir ama yakın gelecekte eğitimde de müthiş bir kalitenin olacağına inanıyorum. Bu şekilde de çalışıyoruz” dedi.

Vali Fahri Meral, çok gündeme gelmese de Karaman Valiliği olarak önemsedikleri çok önemli bir projeleri olduğunu ifade ederek, “Bilgi İşlem Şube Müdürlüğümüzün yaptığı bir proje var. Gerek bizim sitemizden, gerekse ilgili bağlantılı linkinden ulaşılırsa bütün kamu yatırımlarını an be an ve fotoğraflı ve haritalı olarak web üzerinden takip edilebiliyor. Bunu vatandaşlarımızın da bilmesinde çok büyük fayda var” dedi.

FETÖ/PDY Terör örgütü yapılanmasıyla ilgili mücadelenin de kararlılıkla devam ettiğini de vurgulayan Meral, “15 Temmuz’dan itibaren bu terör örgütüyle ilgili olarak gerçekten çok önemli bir yol kat edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 Temmuz’u andık. Orada da müthiş bir birlik beraberlik gösterildi. Ben o organizasyonda görev alan arkadaşlara ve basın mensuplarına bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Biz yaşadığımız şehri küçümsüyoruz”

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ise yaptığı konuşmasında “Biz aslında yaşadığımız şehri küçümsüyoruz. Yani ben basın mensubu arkadaşlarımızı fırsat olursa göndereyim Karaman değerinde nüfus ölçekli illere. Bir görelim. Ondan sonra Karaman’a gelelim. Ve Karaman’ın nasıl bir durumu olduğunu hep birlikte izleyelim diye düşünüyorum. Bu bazen aslında şehrin hedeflerine ulaşmasında şehrin geleceği konusunda hızlı bir şekilde ilerlemesinde basın mensuplarına çok fazla görev düşüyor. Buradaki görevde insanlarımızı bilgilendirmek, görevlendirmek, moral vermektir. Evet eleştiriler olacak, projeler için fikirler ortaya atılacak. Ama eleştirirken de yapıcı olmak lazım. Birleştirici olması lazım. Hedeflere göre olması gerekir. İnsanlara cesaret vermek gerekir. Ülkenin yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine güç vermek gerekir ki hedeflere Karaman hızlı bir şekilde ulaşsın. Bütün kriterleri incelerseniz Karaman çok farklı bir noktadadır. Futbol takımı olmayan bir Karaman’a 100 milyon liralık bir stadyum projesi yapılıyorsa işte bu Karaman’ın birlik ve beraberliğinin ve ortak hareket etmesinin göstergesidir” dedi.

Çalışkan, Vali Meralle çok kısa bir süredir çalışmalarına karşın kendisinin çok hızlı hareket edebilen, pratik çözümleri olan bir yapıya sahip olduğunu gördüğünü belirterek, “Ben bugüne kadar 6 Vali ile çalıştım. İl Genel Meclisi Başkanlığı ve daha sonrasında Belediye Başkanlığım dönemimde. Hepsinin farklı kuralları ve farklı düşünceleri vardı. Yönetimde onların kurallarına göre şekilleniyordu. Şimdi yeni valimiz geldi. Ben bu süreçte kendisinde şu özelliği gördüm. Şehirde ortak aklı kullanan ortak hareket edebilen devlet-vatandaş bütünlüğünü sağlamış bütün kamu kuruluşlarıyla ortak çalışabilecek vizyona sahip bir şehir ve şirket bakımından. Valimiz diyor ki yaptığımız yatırımlar bizim karımızdır. Benim sizden ricam bizler bu makamlarda otururken eksiklerimiz, yanlışlarımız olabilir. Bu yanlışlıkları, eksiklikleri tamamlayabilmek içinde sizlere ihtiyacımız var. Bir bütünlüğü sağlamak gerekir. Morale ihtiyaç vardır. İnsanları çalışmaların içerisinden çıkarmak değil, çalışmaya motive etmek gerekir. Belediye olarak benim 6 aylık yatırım bütçem 77 trilyon. Ben bir kamu değilim. Devlet bütçemde yok. Dışarıdan gelen bir kaynağımda yok. Koyduğum vergi de yok ama 77 trilyonluk bir bütçeye ulaşmış durumdayız. Bunu 2-3 yıla vursak 2 milyon TL. Buda sizlerin desteğiyle, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve Milletvekillerimizle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyoruz. Sayın Valimizi de ben devlet olarak abimizdir. Şehrin bir siyaseten bir bakış açısı vardır. Birde resmi duruş açısı vardır. Bu siyaseten ve resmi duruş açısının bütünleştiği, her şeyin hizmete döndüğü vatandaşın mutlu olduğu ve şehrinde 2023 hedeflerine ülkemizin nasıl varsa Karaman’ımızın da o hedeflere ulaşması için elimizden geleni yapacağız. İnşallah daha güzel bir Karaman için hep birlikte çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

Polisevi’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya Vali Fahri Meral ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’ın yanı Vali Yardımcıları Sezer Işıktaş, Mustafa Türkcan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen ile Emniyet Müdürü Levent Tutuk’ta katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285