Vali Işık “Besicilerimize İlk Yılı Ödemesiz Faizsiz Kredi İmkanı Sağlanacak”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında besicilere ilk yıl ödemesiz, , alt yıl taksitli faizsiz kredi verilecek.

Vali Işık “Besicilerimize İlk Yılı Ödemesiz Faizsiz Kredi İmkanı Sağlanacak”

İlk ayağı Tokat İlinde gerçekleştirilen projenin diğer iller gibi Karaman’da da hayata geçirilmesi için imza protokolü düzenlendir. 29 Eylül 2020 Salı günü saat 15’de Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirilen imza protokolüne Karaman Valisi Mehmet, Konya Ziraat Bankası Bölge Müdürü Faruk Bişiren, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve basın temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi imza töreninde Çakırbağ Köyü’nde çobanlık yapan Ahmet Deniz Aşık Veysel’e ait olan “Uzun İnce Bir Yoldayım Gidiyorum Gündüz Gece” kaval dinletisi ile renk kattı. 
Kaval dinletisi sonrasında konuşan Vali Işık Karaman’ın 700 bini aşan hayvan sayısıyla küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’de 25. sırada yer aldığını söyledi. Vali Işık konuşmasında “İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşan yaklaşık 4500 işletme bulunmakta ve bu işletmelerin %48’i 100 baş ve altı hayvana sahip sürülerden oluşmaktadır. Bu proje kapsamında alınacak hayvanlarla 100 baş altında hayvana sahip işletmelerin hayvan sayıları 100 baş ve üzerine çıkartılacaktır. Bu sayede işletmelerimizin karlılığı ve yetiştiricilerimizin gelirleri artacaktır. Bu proje ile birlikte ilimizde bulunan toplam küçükbaş hayvan sayısının kısa sürede 1 milyona ulaşması hedeflenmektedir. Valiliğimiz ile Konya Ziraat Bankası Bölge Başkanlığı arasında imzalanan bu protokol sayesinde düşük gelirli yetiştiricilerimizin kredi almadaki en önemli problemi olan ipotek şartı ortadan kaldırılmış olup aynı zamanda kredinin faizsiz olması sebebiyle yetiştiricilerimizin kullanımı kolaylaştırılmıştır. Kredinin ilk yılı ödemesiz, alt yıl taksitli olması ve işletme giderleri alımı için uygun faizli kredi kullandırılması sayesinde, ayni katkı olmadan sürülerin büyütülmesinde kolaylık sağlanmış olacaktır. Ayrıca proje kapsamında yem firmaları ile yapmış olduğumuz sözleşme ile projeden yararlanan yetiştiricilerimize kaliteli, izlenebilir ve uygun fiyatlı yem tedariki sağlanacaktır. Yine bu proje dâhilinde kesimhanelerle yapmış olduğumuz sözleşme kapsamında piyasa ortalaması üzerinde bir kesim fiyatı ile kesim yaptırılarak yetiştiricilerimizin daha fazla kar etmesi sağlanacaktır. Projemiz sayesinde işletmeler büyüyecek, yetiştiricilerimizin geliri artacak ve günümüzün en önemli problemi olan köyden kente göçün önlenmesine katkı sağlanacaktır. “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin ilimiz hayvancılığına önemli katkılar sağlayacağı inancıyla bu projenin yetiştiricilerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi. 
Gençlerin köyde istihdamıyla köyde kalmalarının teşvik edileceği “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi protokol imza töreni ile son buldu. Haber: Senem YAVUZASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285