banner339

Vali Kahraman, 9.Türkçe Olimpiyatlari Için Karaman’a Gelen Ögrencileri Kabul Etti

9. Türkçe Olimpiyatlari, Karaman il etkinligine katilacak 44`ü ögrenci 55 kisilik ekip, Türkçenin baskenti ilimize geldi.

Vali Kahraman, 9.Türkçe Olimpiyatlari Için Karaman’a Gelen Ögrencileri Kabul Etti

29 Haziran Çarsamba günü Kemal Kaynas Stadyumu`nda Karamanlilarla bulusacak Türkçe`nin çocuklari, polis evinde yapilan kahvalti sonrasi Karaman Valisi Süleyman Kahraman`i makaminda ziyaret etti.Vali Kahraman, konusmasinda, olimpiyatlarin ana slogani olan 'Gelin Tanis Olalim' sözünün büyük Türk düsünürü Yunus Emre'ye ait oldugunu belirterek, Türkçe Olimpiyatlari'nin bir ayaginin Türk Dili'nin baskenti Karaman'da yapilacak olmasinin kendileri için özel bir anlami oldugunu dile getirdi. Türkçenin çocuklarinin, Türkiye'nin dünyadaki baris elçileri oldugunu dile getiren Vali Kahraman, "Olimpiyatlarin, bagri yanan insanligin huzurunu tesis etmeye, barisi insa etmeye yönelik en güzel, en anlamli adim olduguna inaniyorum. Ayrica, bu olimpiyatlar, samimiyetle gurbet yoluna düsen ögretmenlerin gönüllere ektigi sevginin ve bu gönüllerde yeseren sükranin ifadesidir. Bu kutlu emeklerin karsiligina, insallah bu yil Karaman'da sahit olacagiz. Yaklasik on bin ögrencinin hazirlandigi bu olimpiyatlar, medeniyetlerin kaynasmasidir. Dili, dini, cografyasi farkli insanlarin Türkçe vasitasiyla kucaklasmasi, dost olmasidir. Bu olimpiyatlar, ayni zamanda ülkemizin ve bu olimpiyatlarda temsil edilen diger ülkelerin tanitimi için de güzel bir vesiledir. " seklinde konustu.
Vali Kahraman, Türkçe Olimpiyatlari'nda verilen Karamanoglu Mehmetbey ödülünün de önemine deginerek, bu önemli organizasyonun Karaman'da da bir ayaginin gerçeklesecek olmasinin kendilerini sevindirdigini belirtti.
Fermaniyla Türkçeyi onurlandiran Karamanoglu Mehmet Bey ile ilgili ögrencilere bilgi veren Vali Kahraman, Mayis ayi içerisinde yapilan ve amaci, milletin sözünü ve özünü yasatma çabasi, bu sorumlulugu daima taze ve canli tutma istegi olan Türk Dili Bayrami etkinliklerinden de bahsederek Karaman'in neden Türkçenin baskenti olduguna dikkatleri çekti. Kendisine, Kazakistan'in milli kiyafeti Çapan hediye edilen Vali Kahraman, 15 ülkeden gelen 44 ögrencinin Karaman'i senlendirecegini söyleyerek, olimpiyatlarin organizasyonunda emegi geçen herkese tesekkür etti. Heyet sorumlusu Sefa Mutlu Koca da yaptigi konusmada, Anadolu'nun degisik illerinde yapilan etkinliklerin güzel geçtigine deginerek hem izleyenler açisindan hem gidilen sehrin tarihi, kültürel ve dogal güzellikleri yönüyle gezen ögrenciler açisindan önemli kazanimlari olduguna dikkatleri çekti. Karaman Belediye Baskani Kamil Ugurlu, Il Milli Egitim Müdürü Sebahattin Altun, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez ve Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karatas'i ziyaret eden 55 kisilik ekibin ziyareti, sehir turu ve tarihi yerlerin ziyareti ile sona erdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285