banner339

Vali Kahraman Romanya’dan Döndü

Avrupa Birligi Egitim ve Gençlik Programlari kapsaminda Il Milli Egitim Müdürlügü tarafindan hazirlanan “Ingilizce Ögretiminde Yenilikçi Yaklasimlar” adli Comenius Bölgesel Ortakliklar projesi kapsaminda Romanya’ya giden, Vali Süleyman Kahraman baskanligindaki Egitim Heyeti Karaman’a döndü.

Vali Kahraman Romanya’dan Döndü

Heyette ValiSüleyman Kahraman, Milli Egitim Müdürü Sebahaddin Altun, Sube Müdürü Mehmet Akif Duman, Rehberlik ve Arastirma Merkezi Müdürü Ertan Arici, Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Müdürü Adnan Üney, Egitim Müfettisi Ahmet Saim Durgun ve Proje Uzmani Selma Yilmazer bulundu.
Egitim Heyeti, programin ilk bölümünde 3-5 Temmuz tarihleri arasinda Botosani Bölge Valisi Cristian Constantin Roman, Botosani Belediye Baskani Catalin Muguel Flutur ve Ticaret Odasi Baskanindan Botosani bölgesinin yönetim sekli, belediye hizmetleri, ticaret ve sanayi yatirimlari hakkinda bilgi aldi. Yapilan toplantilarda karsilikli görüs alisverisinde bulunularak dostluk ve kardeslik köprüleri kuruldu. Tarihi ve kültürel degerleriyle Türkiye’nin güzide sehirlerinden biri olan Karaman’in Romanya’nin en ünlü sairi olan Mihai Eminescu’nun memleketi Botosani bölgesi ile kardes sehir olabilecegi ve karsilikli olarak ticaret ve sanayi alanlarinda isbirligi yapilabilecegi konusunda fikir birligine varildi. Botosani Bölge Valisi Cristian Constantin Roman, Botosani Belediye Baskani Catalin Muguel Flutur ve Ticaret Odasi Baskanindan olusan bir heyetin inceleme ve görüsmelerde bulunmak üzere Ekim ayinda Karaman’a gelmesi kararlastirildi. Egitim Heyeti Botosani Bölgesi Il Milli Egitim Müdürlügü (Casa Corpului Didactici), Sivil Toplum Örgütü Asociatia SAREPTA ve Seminarul Teologic Liceal okullarinda da çesitli egitim incelemelerinde bulundu.
Egitim Heyeti, programin ikinci bölümünde 6-8 Temmuz tarihleri arasindaki Bükres programinda ilk olarak,1917 yilinda Birinci Dünya Savasi sirasinda Galiçya Cephesinde sehit olan 935 askerimizin bulundugu Bükres Sehitligini ziyaret etti. Ardindan, Türk Girisimciler tarafindan Bükres’te açilan Güneydogu Avrupa Lumina Üniversitesinde incelemelerde bulunuldu. Rektör Filip Stanciu ve Üniversite Mütevelli Heyeti ve Senato Baskani Prof. Dr. Recep Ileri Egitim Heyetine Lumina Üniversitesi hakkinda brifing verdi. Lumina Üniversitesinin gelismis uluslararasi standartlara uygun sekilde tasarlandigini söyleyen Üniversite Rektörü Filip Stanciu, üniversitede dünya standartlarinda 16 gelismis laboratuvar ve arastirma merkezi bulundugunu vurguladi. Görüsmeler sonunda Lumina Üniversitesi ile Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi arasinda ikili isbirligi yapilarak özellikle teknik alanda ortak projeler yapilabilecegine vurgu yapildi.
Egitim Heyeti programin son bölümünde ise Türkiye Cumhuriyeti Bükres Büyükelçisi Ömür Sölendil’i ziyaret ederek, kendisine yeni basladigi görevinde basarilar diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285