banner339

Yaylada Üzüm Hasadi Basladi

Ilimize bagli Aybasti ( Kemran) köyünde Alfonso üzümünün hasadina baslandi. Üretici iri taneli Alfonso üzümünün Aybasti’nin 1500 metre rakimli yaylasina uyum sagladigini ve oldukça verimli oldugunu belirtti.

Yaylada Üzüm Hasadi Basladi
 
Muharrem Aydin’a ait bagda Alfonso cinsi üzümlerin genellikle hasadi Ekim ayi baslarinda yapilmasina karsin bu yil hava sartlarindan dolayi kesimine ancak 15 Ekim’de baslandigini ve verimin üreticilerin yüzünü güldürdügünü bildirdi. Aydin, kesimine baslanan alfonso üzümünün yaylaya ilk olarak 1991 yilinda ekildigini ve su anda bölgede toplam üretimin 150 ton civarinda oldugunu söyledi.
Muharrem Aydin, “Bu tür üzümler için 1,5 metre yükseklikte direkler yapilarak teller üzerinde yüksek ortam hazirlanan üzümlerde meyvecilikte en büyük farkin sulama yapmaksizin hasati gerçeklestirilmesidir. Alfonso üzümünün piyasada aranan bir tür haline gelmesi de bizi memnun etti” dedi.
Alfonso üzümünü yetistirmek için biraz geç kalindigini da belirten Aydin, "Elmacilik memleketi olan Karaman’da çesit olarak üzüm yetistirmenin de yararlarini görmeye basladik" dedi.
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285