banner339

Yörükler Elektrik Istiyor

Yüzlerce yildir her yaz Antalya’nin Anamur ilçesinden çikarak yaz aylarini Karaman’in Sariveliler ilçesine bagli bin 700 rakimli yaylalarda geçiren Yörükler, barindiklari çardaklarin yerine yaptiklari betonarme yazliklara elektrik istedi.

Yörükler Elektrik Istiyor

Çevlik Baraji çevresinde incelemelerde bulunan Sariveliler Belediye Baskani Hayri Samur, daha sonra bölgedeki Yörük obalarini ziyaret ederek sohbet etti, dertlerini dinledi. Sariveliler-Taskent yolu üzerindeki bölgeye yakin yaylalarda konaklayan Yörükler, yüzlerce yildir devam eden ata gelenegine sahip çikmaktan mutlu ve gururlu olduklarini söyledi. Daha önceleri yaklasik 6 ay bölgede kaldiklarini ancak son zamanlarda bu sürenin 3-4 aya kadar düstügünü dile getiren Yörük temsilcileri, “Buralar yazlari adeta bin cennet. Ailece yazlari burada geçiriyor hem hayvanlarimizi otlatiyor hem tatil yapiyor hem de gelenegimize sahip çikiyoruz. Ulasim imkanlari artti. Çardaklarin yerine betonarme yazlik ev, kahvehane, cami yaptik. Ama burasi bir mahalle statüsünde olmadigi için elektrik verilmiyor” dediler.
Sariveliler Belediye Baskani Hayri Samur da evlerine, elektrik baglanmasi için obalarina sahip çikmasi, gerekirse ilçenin bir mahallesi olarak göstermesini isteyen Yörüklere yardim ve destek sözü verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285