banner358

Yunus Emre Divani’nin Karaman Nüshasi Kitap Oldu

Yunus Emre Divani’nin nüshalarindan biri olan Karaman Nüshasi, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Edebiyat Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Idris Nebi Uysal’in yürüttügü çalisma ile kitaplastirildi.

Yunus Emre Divani’nin Karaman Nüshasi Kitap Oldu

Divan’in Karaman Nüshasi Ilk Defa Incelendi
Yunus Emre’nin hayatini ve dünya görüsünü bütün yönleriyle yansitan en önemli eseri Divan’in, 30’a yakin nüshasi bulunuyor. Karaman, Fatih, Raif Yelkenci, Yahya Efendi, Ritter, Nuruosmaniye, Bursa, Haci Bektas, Çorum, Viyana, Mustafa Canpolat gibi nüshalari olan Divan’in Karaman nüshasi daha önce hiç incelemeye alinmamis ve el yazmasi nüsha daha önce hiç yayinlanmamis.
Divan’in arastirmaya konu olan Karaman nüshasi bin 708 beyit ve 218 siirden olusuyor. Bazi siirlerin yarim kalmasi nüshada birkaç varagin eksik oldugunu gösterirken, siirlerden 10’unda mahlas bölümünün olmamasi dikkat çekiyor. 216 numarali siirde ise birtakim tartismalarin yasanmasina yol açan Sa‘id ismi geçiyor.
“Esere hâkim olan agiz, Karaman ve Konya agizlarina yakin”
Arastirmayi yürüten Yrd. Doç. Dr. Idris Nebi Uysal, Oguz-Türkmen dil özelliklerinin basat oldugu nüshada hâkim agizin, Karaman ve Konya agizlarina yakin oldugunu belirtti. Arapça ve Farsçanin Divan’a etkisinin eserin dil ve anlatimini bozacak kadar yogun olmadigini dile getiren Uysal, aksine metinde bu dillere ait sözcüklerin Türkçe söylenmesi yoluna gidildigini ifade etti.
Yunus Emre Divani’nin Türkçenin en seçkin örnekleri arasinda yer aldigini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Uysal, söz varligi bakimindan Oguzca’nin tipik bir örnegi olan nüshada Kâsgarli’nin Oguzca olarak nitelendirdigi birçok sözcügün yer aldigi belirtti.
Uysal, “Divan, Türkçenin Anadolu’daki hayat hikâyesine isik tutan ve çok sayida yazmasi olan temel kaynaklardan biridir. Bu güne kadar yayinlanan kismi Fatih ve Raif Yelkenci nüshalari esas alinarak hazirlanmistir. Eserin Karaman Nüshasi’nin bu güne kadar hiç yayimlanmamis ve dil yönüyle incelenmemis olmasi ise esere ayri bir deger katiyor.” diye konustu.
“Yunus Emre; eseri, hayatinin önüne geçen ender kisilerden biridir”
Yrd. Doç. Dr. Uysal, Yunus Emre’nin gerek edebiyatimizda gerekse düsünce tarihimizde önemli bir yere sahip oldugunu belirterek, “Yunus Emre; eseri, hayatinin önüne geçen ender kisilerden biridir. Onun dilinden dökülen her söz, içtenligi ve sicakligiyla insanlari o kadar etkilemistir ki Yunus her devirde halkin en çok itibar ettigi isimlerden biri olmustur.” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285