banner317

Karaman Turizme Kapisini Açiyor

Son bir iki yildir, basta Sayin Valimiz Süleyman Kahraman Yamaç parasütü için Karadag’da esi az bulunan pist yaptirmis Uluslar Arasi Yamaç Parasütü yarismalarinin düzenlenmesini saglamis çesitli etkinlikler düzenlenmistir. Karaman Belediyesi sehir içi planlanmasinda, yol, kaldirim, çalismalarina hiz vermis, tarihi mirasimiz olan binalarin onarimlarina baslanmistir. Ayrica sehirlerarasi otobüs terminali onarilmis, dikkat çeken bir güzellige kavusmustur. Kadinlarin kullanacagi çok amaçli salonlar yaptirilmis, sehir içi ulasim için yeni otobüsler alinmistir.
Valiligimizin, Belediyemizin yaptigi çalismalarin yani sira Ticaret Sanayi Odasi Baskani Mustafa Toktay Yardimcisi Riza Duru ve Yönetim Kururlu Inanç Turizmine el atmis, arastirmalar sonucu proje hazirlayip çalismalara basladiklari gözlerden kaçmiyor. Geziler düzenleyerek Karadag’in 2800 metre yükseklikteki kiliseler ile Madensehir tarihi kalintilarini tanitmislar. Çesmeli Kilise’de tanitim toplantilari düzenlemislerdir. TSO 23-25 Eylül tarihinde (TÜRSAB) Türkiye Seyahat Acenteleri Birligini Karaman’a davet etmis bu çalismalari Riza Duru üslenmis elli kisilik TÜRSAB heyeti Karaman’a geldiler. Iki gün Karaman’in tüm görülecek yerlerini gezdiler. Degerli okurlarim. Bu elli kisilik konuklar dünyaya açilan birer penceredir. Dergilerinde Karaman için yazdiklarini aynen aktariyorum.
“Anadolu’nun mahcup ve güzel sehri Karaman
Yunus Emre’nin Mevlana’nin yurdu mu diyelim? Yoksa Hititlerin Romalilarin Selçuklularin vatani mi? Aziz Pavlus’un ziyaret mekâni mi? Yoksa yilki atlarinin Yaban koyunlarinin diyari mi? Karaman bunlarin hepsi ve fazlasi.”
Degerli okurlarim turizmin bir kolu da otel. Gerçekten otel sehrin aynasidir. Dil Bayramini kutladigimiz yillarda sehirde otel yoktu. Çogu zaman konuklari evimizde agirlardik. Bugün hemen hemen otel sikintimiz yok denecek sekilde azaldi. Otel yatirimi yapan yatirimcilara ne kadar tesekkür etsek azdir. Inanç Turizmi üzerinde TSO baskan yardimcisi Riza Duru Inanç Turizmi ile ilgili çalismalarinin sürecegini Mevlana Kalkinma Ajansi’na projemizi sunduk. Faydalaniyoruz. 2012 yilinda Derbe kazi çalismalarinin yapilmasi için çalisiyoruz. Karaman son birkaç yildir üniversitesi ile sanayicisi ile sivil toplum örgütleri ile kalkinma atagina geçti. Emegi geçenlere minnet borçluyuz. Tarih kendilerini unutmayacak.
YORUM EKLE

banner284

banner285