Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesinin Büyük Kayibi

Üniversitenin bu gizemini daha önce Erzurum’da Atatürk Üniversitesinde görmüs, hissetmis, yasamistim.
Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) de Karaman’a bu tür hizmetleri yapti, yapiyor, yapacak bundan süpheniz olmasin.
Sözü uzatmayayim, ne demek istedigimi belki anladiniz belki de anlamadiniz. Sözün özü, sunu söylemek istiyorum: Atatürk Üniversitesi için Mehmet Kaplan, Mustafa Çetinvarlik, Coskun Alptekin, Saim Sakaoglu ve daha adini sayamadigim birçok isim ne ise KMÜ için de Turan Karatas o idi.
Gidecek, gidiyor dediler, söylentiler dogru çikti. Hocamiz, Dekanimiz Sayin Prof.Dr. Turan Karatas Atatürk Kültür Merkezi Baskanligina atandi. Hayirli ugurlu olsun.
Onun adina sevindik. Ancak KMÜ adina üzüldük. Onun gidisi hepimiz için bir kayip.
Çünkü o ciddi bir ilim adamiydi. Bize akademik terbiyeyi ögretti. Kurum içinde resmiyeti ögretti. Zaman zaman mail yoluyla zaman zaman dahili telefonla zaman zaman da yüz yüze görüstük. Ama hiç cep telefonumuz olmadi.
Eminiz ki o bizi çok sevdi ama sevdigini belli etmedi. Çünkü kalp kalbe karsidir. Biz onu seviyorsak süphesiz ki o da bizi seviyordu.
O Atatürk’ü de seviyordu tipki bizi sevdigini belli etmedigi gibi onu da belli etmedi. Edebiyat Fakültesinin siniflarina Atatürk portreleri astirdi. Astirmaya bilirdi. O Atatürkçülügün pirim yapmadigi zamanda Atatürkçüydü.
Bir sey daha yapti. Atatürk’ü bayraga, bayragi tasa, tasi da duvara monte ettirdi.
O bunlari yaparken hiçbir seyi istismar etmedigi gibi Atatürk’ü de istismar etmedi.
Allah kalbine göre verdi. Atatürk Kültür Merkezi gibi seçkin bir kuruma baskan oldu. Yolu açik olsun. Bizi merak etmesin. Biz onunla oldugu gibi ondan sonra da KMÜ için hiç durmadan çalisacagiz bundan emin olsun. Gözü arkada kalmasin.
O Karaman’a sigmadi ya da Karaman ona dar geldi. Karaman Belediyesinin üniversite kavsagina koydurdugu kaldirim taslarini asamamak belki de hepimiz gibi onu da rahatsiz etti.
Kendisi yazardi bana yazma derdi. Sebebini çok iyi biliyorum ama sizinle paylasmak istemiyorum. Tavsiyesine uymadim ve onun için de bu yaziyi yazdim. Beni affedecegini umuyorum.
Hocam, her sey gönlünce olsun. Unutma ki kalbimizdesin…
 
YORUM EKLE

banner284

banner285