banner339

2. Karaman Kitap Ve Kültür Fuari Açildi

Ilki geçtigimiz yil gerçeklestirilen Karaman Kitap ve Kültür Fuarinin ikincisi Aktekke Kent Meydani’nda düzenlenen törenle açildi.

2. Karaman Kitap Ve Kültür Fuari Açildi

Fuarin açilisinda bir konusma yapan Karaman Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, bu yilki fuarin sadece kitap fuari olmayacagini ayni zamanda kültürel etkinliklerinde yer alacagi ve 7 günde 7 yazar, 7 etkinlikle devam edecek bir yapida gerçeklesecegini söyledi.
Orta, “Çünkü kültür bir toplumun yasama tarzidir. Bu tarzi da nesilden nesile aktaran, yayan ve gelecek kusaklara miras birakmamizi vesile olan kitaplardir. Maalesef ülke insanimiz kitaplarla ve okuma ile çok fazla barisik degildir. Bu sebeple vatandaslarimiza kitabin, okumanin ve kültürün önemini kavratmak ve kitapla bulusturmak ve okuma aliskanligini kazandirmak için Valimiz Süleyman Kahraman ve Belediye Baskanimiz Kamil Ugurlu’nun destekleriyle bu etkinligi sizlerle bulusturmus oluyoruz. Umarim bu mütevazi kitap ve kültür fuarimiz önümüzdeki yillardaki büyük kitap ve kültür fuarinin öncüsü olur. Etkinligimize destekleyen kitap evlerine ve emegi geçen bütün herkese sükranlarimi sunuyorum” dedi.
Vali Süleyman Kahraman’da yaptigi konusmada,  “Bilindigi gibi kitaplar insanlarin sosyal bir varlik olarak gelismesinde, dünyayi ve yasadigi çevreyi algilamasinda temel belirleyicilerden birisidir. Bu nedenle kisiligin olusmasinda kitaplarin ve okumanin önemli bir yeri vardir. Türkçemizin dogru ve güzel bir sekilde kullanilmasi da ancak okumakla ve kitaplarla mümkün olmaktadir. Karaman Valiligi olarak  “Karaman Okuyor” slogani adi altinda hayata geçirdigimiz birçok projenin ana hedefi çevremizdeki okuma oraninin artirilmasi, bu konuda farkindaligin yaratilmasi, düsünen anlayan ve kendini ifade eden bireylerin yetistirilmesidir. Üzülerek ifade ediyorum ki çok az okuyan, neredeyse hiç kitap okumayan toplumlardan birisiyiz. Özellikle gençler, gelecek için, kitap okumayi kendilerine bir görev bilmelidir. Zira kitaplar ruhun en önemli enerji kaynagidir.  Gelisim için, bilinçli olabilmek için çok kitap okumamiz ve kültürel degerlerimize çok daha siki sarilmamiz gerekmektedir. Insanlar ancak kitap okuyarak gelisebilirler. Fikirlerin temelini kitaplar olusturur. Bu amaçla insanimizin daha çok çesit kitap ve daha hesapli kitaplarla bulusmasi amaciyla Karaman 2. Kitap ve Kültür Fuarini açmanin hakli gururunu yasamaktayiz. Bu fuar süresince birçok kitap yazari ile imza günü tertip edilecek, kitap sohbetleri yapilacak, kitap yazarlari okuyuculariyla bulusacaktir. Karaman Valiligi olarak bu tür fuarlari önemsiyoruz. Açilmasi için desteklerimiz devam edecektir. Kitap fuarlari bir ilin kültürel degerleri için olmazsa olmazini ifade etmektedir. Bu bilinle buradayiz.  "Türkiye Okuyor Kampanyasi" projesi kapsaminda açilan bu fuar ilimiz için hayirli olacaktir. Yetismekte olan çocuklarimizin kitap yazarlariyla bulusmasi da ayri bir önem arz etmektedir. Kitap yazarlariyla, kitap okuyucularin bütünlesmesi oldukça önemlidir. Kitap yazarlari kitap okuyanlarin ilgi ve alakasini gördükçe daha çok kitap yazacak kültürümüze katki saglamis olacaktir. Içinde bulundugumuz yaz aylari nedeniyle ilimize tatile gelen gurbetçi hemserilerimizin de bu fuardan istifade etmelerini ümit ediyorum.  Düzenleyecek oldugumuz etkinliklerle konser ve dinletilerle gurbetçilerimizin duygularina da tercüman olmayi ve yeni nesli kültürel degerlerimizle bulusturmayi kendimize görev addediyorum. Karaman Valiliginin, Karaman Belediyesinin, Il Kültür ve Turizm Müdürlügünün ortak çabasi neticesinde açacak oldugumuz 2. Kitap ve Kültür fuarini faaliyete sokmak bizi haliyle gururlandiriyor. Her ne kadar teknoloji ve bilgisayar çaginda olsak da kitaplar benim için vazgeçilmeyecek bir tutkudur. Ayni tutkuyla kitaplarimiza sarilacagimiz ve okuyup okutacagimiz güzel günlere diyor, fuarin hepimiz için hayirli ugurlu olmasini temenni ediyorum” dedi.
Yapilan konusmalarin ardindan Kitap ve Kültür Fuari Vali Süleyman Kahraman ve protokol üyeleri tarafindan açildi.
Vali Süleyman Kahraman ve beraberindekiler fuar içerisinde olusturulan kitap stantlarini gezerek yetkililerden bilgi alirken, standin içinde yer alan satranç bölümünde bulunan küçük satranç sporcusu ile bir süre satranç oynadi.
Karaman Valiligi, Il Kültür ve Turizm Müdürlügü ile Karaman Belediyesi’nin katkilariyla gerçeklestirilen Kitap ve Kültür fuarinin 11-17 Temmuz tarihleri arasinda 10.00-23.30 saatleri arasinda vatandaslar tarafindan gezilebilecegi açiklandi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285