‘Gelecekten Geleneğe’ Ahşap Oyma Sanatı Sergisi  Açılıyor

Geleneksel Türk el sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ahşap oymacılığı sanatına kendisini adayan Mehmet Pamuk’un ‘Gelecekten Geleneğe’ isimli geleneksel ahşap oyma kıl testere sergisi ilimizde açılışa hazırlanıyor. 

‘Gelecekten Geleneğe’ Ahşap Oyma Sanatı Sergisi  Açılıyor

Dört yıl öncesinde çalışmalarına başlayan Ahşap Oyma Sanatçısı Mehmet Pamuk el emeği göz nuru eserlerini görkemli bir sergi ile taçlandırıyor.
Ahşap oyma sanatıyla tanışma hikâyesini basın mensuplarına açıklayan Ahşap Oyma Sanatçısı Mehmet Pamuk, “2014 yılında kamu personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını kazanıp Bursa iline tayin oldum. Bursa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde UNESCO tarafından tükenmeye yüz tutmuş el sanatının canlandırılması yönünde desteklenen ahşap oyma kıl testere alanında Devlet Sanatçısı Erdoğan Şeker hocamla tanıştım ve hayatımın seyri tamamen değişti” ifadelerini kullandı.Kıl testere ahşap oyma sanatına gönül verdim ve dört yıl boyunca Erdoğan Şeker hocamdan, yakma ve oyma sanatçısı Kıyasettin Aydoğan hocamdan dersler aldım diyerek açıklamalarına devam eden Pamuk, “Bu sanatla ilgili bu işin duayenlerinden fikirler aldım. Ahşap oyma işinde nadir uygulanan kişisel portre çalışmasını geliştirerek ahşap oymaya tatbik etmeye başladım. Dört yıl sonunda Karaman il Milli Eğitim Müdürlüğüne tayin oldum ve Karaman’da bu sanatı devam ettirdim. 25-30 Nisan 2019 tarihleri arasında kişisel olarak ahşap oyma ve kıl testere sanatınla ilgili ilk sergimi açmak üzere girişimlerde bulunarak olumlu tepkiler ve geri dönüşler aldım. Yarın ki gerçekleştireceğimiz açılışımıza tüm hemşerilerimizi ve sanatseverleri bekliyorum” dedi.
Ahşap oyma sanatının her biri el emeği olan birbirinden güzel örneklerinin sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan serginin açılışı 25 Nisan Perşembe günü saat 10:00'da İsmetpaşa Caddesi Eski Hükümet Konağında (Taş Bina)’ da gerçekleştirilecek. Birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergi 30 Nisan 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285