Hemşerimiz Yunus Yaşar’ın 50. Sanat Yılı Bir Etkinlikle Kutlandı

1950 yılında Karaman’da doğan gazeteci, şair ve yazar “Yunus Yaşar’ın 50. Sanat Yılı” geçtiğimiz günler de Antalya Aydın Kanza Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Hemşerimiz Yunus Yaşar’ın 50. Sanat Yılı Bir Etkinlikle Kutlandı

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını Antalya Sanatçılar Derneği  Başkanı Cahit Çakçıl ile Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz birlikte yaptılar. Etkinliğe; Antalya Kent Belleği Müzesi’nin “Yunus Yaşar’ın hayatı” üzerine hazırladığı 30 dakikalık belgesel- sinevizyon gösterisi ile başlandı. Sunumunu Nuri Erkal’ın yaptığı etkinliğe Yavuz Ali Sakarya, Kamile Yılmaz, Gazanfer Eryüksel, Cangül Büke, Tayfun Yönlü konuşmalarıyla, ses sanatçısı Ali Kardaş ise türküleriyle katkı sundular.. Ayrıca Yunus Yaşar’ın 106. Kişisel Resimli Şiir Sergisi de 8-17 Nisan tarihleri arasında Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Yunus Yaşar, şiirle ilkokul çağlarında tanıştı. Henüz ortaokul öğrencisiyken, Karaman Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinliklerine konuşmacı olarak gelen Behçet Kemal Çağlar’ın dikkatini çeker (1969).Yunus Yaşar’ın elinden tutarak, dönemin Karaman Turuzm Derneği Başkanı Avukat Baha Kayserilioğlu’na “ Bu çocuk sana emanet. İlgilerinizi esirgemeyin” der. Yunus Yaşar’ın ilk şiirleri henüz bir ortaokul öğrencisiyken 1969’da yayımlanan Karaman ve Yunus Emre dergilerinde yayınlanır. Aynı yıl Karaman Turizm Derneği Başkanı Avukat Baha Kayserilioğlu’nun  katkıları ve Behçet Kemal Çağlar’ın desteğiyle ilk şiirleri “ Sana Bir Şiir Yazdım” adlı bir kitapta toplanır. Yunus Yaşar, ortaokulu bitirdikten sonra  öğrenimine  Mersin’de devam eder. Yeni Mersin ve Özgür gazetelerinde muhabirlik yapar ve kültür-sanat sayfaları düzenler.
1969 yılında, Ümit Yaşar Oğuzcan ve Metin Eloğlu ile birlikte Mersin’de “Resimli Şiir Sergisi” adlı ortak bir sergide yer alır. Bugüne değin  yurt içi ve yurt dışında olmak üzere 106 kişisel resimli şiir sergisi açar. Ümit Yaşar Oğuzcan o yıllarda Hürriyet Gazetesi’nin Kelebek ekinde şiir köşesi yönetmektedir. Yunus Yaşar, şiirlerini yayınlanmak üzere Ümit Yaşar’a gerçek adı olan Yunus Pancar imzasıyla gönderir ancak şiirleri Kelebek’te Yunus Yaşar imzasıyla yayınlanır. Bir gün Ümit Yaşar’ın babası Lütfi Oğuzcan’a “Ümit Baba, ben şiirlerimi Yunus Pancar imzası ile gönderiyorum, Ümit Yaşar, Yunus Yaşar imzası ile yayınlıyor. Neden?” diye sorar. “ İyi ya oğlum” der Lütfi Oğuzcan, “Ümit ikinci adını sana armağan olarak vermiş. Bundan sonra ürünlerini Yunus Yaşar imzası ile gönderirsin” der. Artık o günden sonra bütün ürünlerini ve kitaplarını Yunus YAŞAR imzası ile yayınlar.
Yunus Yaşar’ın şiirleri, öyküleri, deneme ve makaleleri; Yunus Emre, Karaman, Varlık, Damar, Amik, Çağ, Gerçek Sanat, Temmuz, Berfin Bahar, Aykırı Sanat, Kırk Merdiven, Morca, Konya Çalı, Beşparmak, Konya Çalı, Afrodisyas Sanat, Pir Sultan, İnsan, Düşlük, Kedi, Tay, Tmolos, Tan Edebiyat, Şehir, Adalya, Simge, Akdeniz Atılım ve Müdafaa-i Hukuk gibi dergi ve gazetelerde yayımlanır.
1972’de Hürses Şiir Ödülü, 1973’te Cumhuriyetin 50. Yılı Ulusal Şiir Ödülü, 1990 da Petrol-İş Sendikası Jüri Özel Ödülü, 1995’te Ali Rıza Ertan Başarı Ödülü, 1996’da Sabri Altınel ikincilik ödülü, 1998’de Salih Bilgin Şiir Ödülü, 2002’de Aykırı Sanat Şiir İkincilik Ödülü,  2005’te Uluslararası Altın Safran Şiir Ödülü’ne layık görülür.
Kırk Merdiven ve Akdeniz Sanat dergilerinin yöneticiliğini  yapar. Antalya Sanatçılar Derneği’nin (ANSAN) kurucuları arasında yer alır, iki dönem yöneticiliğini üstlenir. Bir süre Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yönetici yazar olarak çalışır. 1998’de Akdeniz Atılım gazetesinden emekli olur.
1975’de Antalya’ya yerleşir. Türkiyeişçi sınıfı ve örgütlenmesi mücadelesinde yer alır. DİSK’e bağlı T.İ.S. Sendikasının Antalya Şube Başkanlığı ve Akdeniz Bölge Temsilciliği görevine seçilir. Bu görevini 12 Eylül 1980 yılına değin sürdürür. DİSK’in faaliyetlerinin durdurulması sonucu İstanbul Selimiye’de DİSK davasından idamla yargılanır. Daha sonra aklanarak serbest bırakılır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285