Hâkim ve Savcı Adaylarından “Anadoluyum Ben”Şiir Dinletisi

İlimiz Adliyesi’nde stajları devam eden 22. ve 23. Dönem Hakim ve Savcı Adayları tarafından düzenlenen "Anadoluyum Ben" şiir dinleti yapıldı. 

Hâkim ve Savcı Adaylarından “Anadoluyum Ben”Şiir Dinletisi

03 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 15’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan programa ilimiz Valisi Fahri Meral, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Adli Yargılama Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Nuri Özbey il protokolü, avukatlar, hakim ve savcılar katıldı. 

Ardından konuşmasına başlayan Başsavcı Ali İrfan Yılmaz Yaptığı açılış konuşmasına şu şekilde başladı; "Sayın Valim Değerli Misafirler, Karaman Adliyesinin 22-23. dönem hakim ve savcı adaylarının düzenlediği bu etkinliğe teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Sözlerime başlamadan önce, bu Vatan uğrunda Şehadet şerbeti içen şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.
Öncelikle bilinmesini isterim ki bu proğram bir eğlence programı değildir. Bu program bizim telkinlerimiz ve yönlendirmemiz ile hakim ve savcı adaylarımızın tamamen kendilerinin hazırladığı bütün organizasyonunu kendilerinin yaptığı ,hakim ve savcı adaylarımızın sadece hukuki değil sosyal ve beşeri yönden de kendilerini geliştirmeleri amacıyla düzenlenen sosyal kültürel bir eğitim programıdır.birazdan halka hizmet Hakka hizmettir düsturuyla çalışan yargının genç adayları o berrak Anadolu’yu şiirlerle dile getireceklerdir.
Bu etkinliğimizin teması Anadolu’yum ben olarak belirlenmiştir.
Peki Anadolu nedir. Dağlarında kır çiçeklerinin açtığı, kilimlerinde hasret ve sevginin dokunduğu, Gelinlik kızın çeyizinde ilmik ilmik nakışın adı, yüreklerde Yunus Emrelerin, Mevlana’ların, Pir Sultan abdalların. Hacı Bektaşların gezdiği vatanın adıdır Anadolu.
Malazgirtte Alparslan, söğütte Osman gazi, İstanbul’da fatih Sultan Mehmet, Çanakkkale’de Mustafa Kemal dir Anadolu.
Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor.
Bir hilal uğruna Ya Rab ne güneşler batıyor.
dizelerindeki Şanlı Bayrağımıza rengini veren şühedanın yattığı toprağın adıdır Anadolu. Erzurum’da Nene Hatun, Osmaniye’de Rahime Hatun, Maraş’ta sütçü İmam, Antepde Şahinbey’dir Anadolu. 15 temmuzda komutanının haini vur emrini düşünmeden yerine getirip Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber. dizelerindeki Rasulünün kucağına şehadete koşan Ömer Halisdemirdir Anadolu. Kökü dışarıda bir ahtapot gibi kollan içeride olan PKK sı ile Daeşi ile Fetösü ile her türlü şer odaklarına karşı milli mücadelesini sürdüren bu milletin sınanamayacağını 100 yıl sonra tüm dünyaya bir kez daha haykıran aziz milletin adıdır Anadolu. Üstad Mehmet Akif’in Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek dizelerindeki Asım’ın neslinin sahip çıktığı Vatandır Anadolu. Anadolu insanın sevgisi öyle bir sevgidir ki Yarinden vazgeçmiştir anasından vazgeçmiştir babasından vazgeçmiştir, cannıdan vazgeçmiştir ama vatanından vazgeçmemiştir.
Bakınız Mehmet Akif nasıl dile getirmiş bunu; Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda Canı cananı bütün varımı alsında Hûda Etmesinden tek vatanımdan beni dünyada Cüda Anadolumun insanı günlük hayatta da öyle sevgi doludur ki “Uğruna değer verdiğim iki sözcük sevgi ve özgürlük, özgürlüğüm uğruna kellemi sevgim uğruna özgürlüğümü veririm” diyecek kadar bağlıdır sevgisine ve sevgilisine. Değerli misafirler; Bu vatan toprağında Anadolunun bağrında ben sen o yok. Biz varız  Minarelerinde ezan seslerinin susmadığı, Semalarında Al Bayrağımızın dalgalandığı muhabbet ve sevginin hergün yeni tohumlarının atıldığı, dağlarında kır çiçeklerinin kokusunun ciğerlerimizi doldurduğu, Anadoluya, Anadolu İnsanına selam olsun. Çünkü biz Anadoluyuz. Anadoluyum ben" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından hâkim ve savcı adayları sahne alarak ülkemizin önde gelen şairlerine ait sevilen şiirleri seslendirdiler. Anadolu ve Anadolu insanının gündelik hayatını yansıtan sinevizyon gösterisi eşliğinde seslendirilen eserler katılımcılar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi. 
İlimiz Adliyesinde görev yapan hâkim ve savcı adaylarının hazırladığı ve sunduğu şiir dinletisi etkinliği, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz’ın katılımcılara yönelik yaptığı konuşmanın ardından toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi. 
Programın sonunda Vali Fahri Meral, programı hazırlayan hâkim ve savcı adaylarını tebrik ederek meslek hayatlarında başarılar diledi.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285