banner329

Karaman Eko Turizmi Hayata Geçiriliyor

Karaman ve İlçelerinde Yenilikçi Teknolojiler Aracılığı ile Eko Turizmin geliştirilmesi konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Karaman Eko Turizmi Hayata Geçiriliyor

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve Vali Fahri Meral'in başkanlık ettiği toplantıya; İl Kültür ve Turizm Müdürü Özlem Koçak ile projeyi yürütecek olan firma yetkilileri katıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve MEVKA tarafından finanse edilen Karaman Eko Turizminin Geliştirilmesi Projesinin aşamalarının ele alındığı toplantı bilgilendirme sunumunun ardından görüş ve temennilerle sona erdi.
Karaman, sahip olduğu kültürel ve doğal güzellikleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Strateji 2023 Belgesinde Eko Turizm alanı olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından turizme yönelik doğal, tarihi ve kültürel potansiyelin geliştirilmesi ile iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, Kültür ve Doğa Turizminin alt sektörü olan Eko Turizmin alt yapısının geliştirilmesi, doğal çevre ile turizm faaliyetlerini bütünleştirilmesi, insan kaynaklarının eğitim ve kültür düzeylerinin yükseltilmesi, turizmde alternatif gelir kaynakları oluşturulmasına yönelik Karaman Eko Turizminin Geliştirilmesi Projesi hazırlanmış, hazırlanan proje Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından olumlu sonuçlanarak kabul edilmiştir.
Proje kapsamında Merkez, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kâzımkarabekir ve Sarıveliler ilçelerimizde 21 farklı eko turizm aktivitesine altlık oluşturacak 70 parkur belirlenmiş, parkurların koordinatları alınarak video ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiş olup; parkurlara ait yazılım çalışmaları, iki dilde yapılacak olan Web portalı, mobil uygulamalar, kitap çalışmaları, parkur haritası ve 25 dakikalık parkur belgesel film yapım çalışmaları ise birkaç ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. 
Yine aynı proje kapsamında Bitki Gözlemciliği, Foto Safari, Trekking (Yürüyüş Parkurları), Orientering, Dağ Tırmanışı, Kuş Kelebek Gözlemciliği, Yaban Hayatı, Bisiklet Parkurları, Yayla Turizmi, Mağara Turizmi, Su Sporları (Kano, Tekne, Su Bisikleti Yelken), Yamaç Paraşütü, Rafting, Sportif Olta Balıkçılığı, Kamp ve Karavan Alanları, Kayak Merkezi, Yaban Hayatı Yaşam Alanları, Yöresel Pazar, Offroad Parkuru, Agro Turizm, Dağ Koşusu ve Yaban Hayatı gibi 21 aktivite yapılacaktır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285