Karaman, Türkçe Olimpiyatlarina Hazir

29 Haziran Çarsamba günü ilimizde yapilacak olan Türkçe Olimpiyatlari etkinliklerinin son hazirliklariyla ilgili olarak Vali Süleyman Kahraman ile Belediye Baskani Kamil Ugurlu ortak bir basin toplantisi düzenledi.

Karaman, Türkçe Olimpiyatlarina Hazir

Valilik Toplanti Salonunda gerçeklestirilen toplantiya Vali Yardimcisi Yilmaz Simsek, Il Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, Belediye Baskan Yardimcisi Haci Osman Ünüvar, Türkçe Olimpiyatlari Uygulama Komitesi ve KASIAD Baskani Sami Akdag, Özel Gevher Hatun Ilkögretim Okul Müdürü Riza Nur Yildiz ve KASIAD Sekreteri Suat Burak katildi.
Toplantida konusan Vali Süleyman Kahraman, Türkçe olimpiyatlarinin en çok yakistigi ilin Karaman oldugunu belirterek, “9 yil önce baslayan Türkçe Olimpiyatlarinda bu yil Türkçe’nin baskenti olan Ilimizde, dünya çapinda 130’dan fazla ülkeden gelen çocuklari konuk etmek çok onur verici ve çok anlamli bir etkinliktir. Ilimiz için hayirli olmasini diliyorum. Ilimizde bu etkinligin yapiliyor olmasi bizi son derece mutlu etmektedir. Türkçe Olimpiyatlarinin düzenlenmesinde emegi geçen görünmeyen kahramanlar vardir. Bunlar dünyanin degisik bölgelerinde görev alan ögretmenlerimizdir. Onlar yillar önce Türkiye’den yola çikarak, dilini bilmedigi, haritada bile belki de yerini bulamadigi ülkelere gitmisler. Gittikleri ülkelerde güzel Türkçemizi dünyaya duyurabilmek için okullar açarak ögrencilerin yetismesine katkida bulunmuslardir. Simdi bakiyoruz ki 130 ülkeden çesitli milletlere mensup insanlar bir araya geliyorlar. Türkçe konusuyorlar, Türkçe söylüyorlar. Duygularini ve düsüncelerini Türkçe paylasiyorlar. Bu bizim açimizdan çok önemli bir hadisedir. Bu sayede Türkiye’nin dünyadaki etkinligi oldukça artmistir. Burada ögretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin çok büyük katkisi da olmustur. Bunlari takdirle karsiliyoruz. Bildiginiz gibi Türkçe Olimpiyatlarinda Karamanoglu Mehmet Bey ödülü verilmektedir. Karamanoglu Mehmet Beyin merkezi olan ilimizde Türkçe Olimpiyatlarin yapilmasi bu konudaki büyük bir eksikligi gidermis oldu. Olimpiyatlarin düzenlenmesi konusunda katkilari olan basta Belediye Baskanimiz olmak üzere, KASIAD Baskanina ve  emegi geçen herkese tesekkür ediyorum.” dedi.
Yapilan konusmalarin ardindan basin toplantisi daha sonra basina kapali olarak devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285