Kut´ül Amâre Zaferi 103 Yaşında

Şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış Kut´ül Amâre Zaferi´nin 103´ncü yıl dönümü yapılan törenle kutlandı.

Kut´ül Amâre Zaferi 103 Yaşında

Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşen ve şehitlerin anıldığı törene, Vali Fahri Meral, İl Milli Eğitim Müdür V. Nurettin Doğan, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Tarihi zaferin 103´ncü yıl dönümü kapsamında program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açılış konuşmasını Cahit Zarifoğlu
İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Halit Temiz yaptı. Açılış konuşmasının ardından Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu ilahi grubu sahne alırken öğrencilerin okuduğu şiirler ve oratoryo gösterisi davetliler tarafından beğeniyle izlendi ve büyük alkış topladı.
Tarihte dönüm noktası: “Kut´ül Amâre Zaferi”
Kut´ül Amâre, Birinci Dünya Savaşı´nda tarihi zaferin kazanıldığı muharebelerden biri olarak biliniyor. Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, bugün Irak sınırları içinde bulunan Kut bölgesindeki savaşta İngiliz askerlerine karşı tarihi bir zafer elde etmişti. Bölgedeki yerli aşiretlerin de desteğiyle, 6´sı general, 476´sı subay, toplam 13 bin 309 İngiliz askeri esir alınmıştı. Osmanlı´nın son zaferi olan Kut´ül Amâre, bölgeyi hedef alan emperyalist güçlere karşı kazanılması bakımından da tarihi öneme sahiptir.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285