Tarihi Karaman Evleri Yeniden Hayat Buluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi destek verdiği tescilli taşınmaz kültür varlığı ilan edilen konak ve ev gibi yapıların hak sahipleri tarafından restore ettirilerek günümüze kazandırılmasına devam ediliyor.

Tarihi Karaman Evleri Yeniden Hayat Buluyor

Karaman merkezde 65, Ayrancı’da 1, Ermenek’te ise 65 olmak üzere toplam 141 tescilli, kültür varlığı özelliğinde ev ve konak bulunuyor. Evlerini restore ettirmek isteyen vatandaşlara proje ve uygulama aşamasında bakanlık tarafından yapılan yardımların tamamen hibe olarak verildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2005 yılında yürürlüğe giren “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetindeki tescilli taşınmazların projelerinin elde edilmesi ve onarımlarının yapılabilmesi amacıyla bütçe imkânları doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığımızca maddi destek sağlanmaktadır. Tescilli taşınmaz kültür varlığı ilan edilen konak, ev gibi yapılarını restore ettirmek isteyen vatandaşlara proje ve uygulama aşamasında yapılan maddi yardımlar tamamen hibe olarak yapılmaktadır. Karaman Merkez İlçede 65, Ayrancı İlçesinde 1 ve Ermenek İlçesinde 65 olmak üzere Karaman’da toplam 141 tescilli, kültür varlığı özelliğinde ev ve konak bulunmaktadır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz vasıtasıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığımızca, 2017 yılında özel mülkiyetteki 4 ev sahibine Proje Yardımı için 110.000,00 TL ve 2 ev sahibine Proje Uygulama Yardımı için 90.000,00 TL olmak üzere toplam 200.000,00 TL hibe nakdi destek sağlanmıştır. Proje yardımı verilen yapılara ilişkin yardım bedelleri projelerin Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasından sonra, onarım yardımı verilen yapılara ilişkin yardım bedelleri ise onarımların yılsonuna kadar tamamlanması halinde taşınmaz sahiplerine ödenebilmektedir. Uygulamayla harabe halde bulunan ev ve konak gibi sivil mimari yapıların aslına uygun şekilde restore edilip, şehrin mimarisine ve görünümüne daha estetik ve geleneksel bir yapı kazandırılması hedeflenmektedir. 2008-2017 yılları arasında Bakanlığımız tarafından Karaman’da 17 adet tescilli taşınmaza 232.600,00 TL proje yardımı, 6 adet tescilli taşınmaza 205.000,00 TL onarım yardımı olmak üzere toplam 23 adet taşınmaza toplam 437.600,00 TL nakdi yardım yapılmıştır. Karaman’da tescilli, kültür varlığı niteliği olan evlerin proje ve proje uygulamaları yardımlarına ilişkin başvurular mülk sahipleri tarafından bizzat Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Tel: 0.338.213 01 92) yapılmaktadır. Her yıl, proje yardımları için son başvuru tarihi Eylül ayının 3. haftasına kadar, proje uygulama yardımları için ise son başvuru tarihi Aralık ayının 3. haftasına kadar yapılabilmektedir. Proje Uygulama Yardımları için son başvuru tarihi bu yıl 18.12.2017 olarak belirlenmiştir. Söz konusu tarihlerden sonraki başvurular dikkate alınmamaktadır. Başvurular esnasında istenen belgeler “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik”te belirtilmiştir.Başvurulara ilişkin duyurular İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün internet “//www.karamankulturturizm.gov.tr/TR,166331/duyurular.html” link adresinden yapılmaktadır” dendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285