Tso’nun Programi Turizme Büyük Katki Saglayacak

Ticaret ve Sanayi Odasi tarafindan hayata geçirilen ve MEVKA’nin finansman destegiyle yürütülen “Hz. Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardesligi” konulu proje kapsaminda düzenlenen turistik gezi, siir ve sema gösteri programi begenildi.

Tso’nun Programi Turizme Büyük Katki Saglayacak
24 Eylül Cumartesi günü ilk olarak Kilbasan beldesi hudutlari içerisinde yeralan Karadag’daki Binbir Kilise kalintilarinin bulundugu bölgeyi gezen tur sirketlerinin temsilcileri bölgedeki tarihi dokuyu begendi.
Aksam Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen siir ve sema gösterisi programina Vali Yardimcisi Latif Memis, Milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Toktay, daire müdürleri ve davetliler katildi.
Programda bir konusma yapan Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Mustafa Toktay, “Projemiz Karaman’in tarihi ve turistik donanimlarini gün yüzüne çikartarak, ekonomik ve sosyal alanda ilimize katki saglamayi amaçlamaktadir. Ilimiz ekonomisi sadece gida üzerine kümelenmis oldugu için Ticaret ve Sanayi odasi olarak farkli bir alanda özellikle turizm sektöründe ilimizin ekonomisine katki saglamayi, sosyal yasamina bir gelisme kaydettigini düsündügümüz için bu projeyi baslatmis bulunuyoruz. Turizmden doyma noktasina gelen sektör fazla duyulmayan turistik mekan arayisina giren sektör çalisanlari için Karaman bulunmaz bir nimettir” dedi.
Milletvekili Mevlüt Akgün’de yaptigi konusmada, “Karaman tarihi geçmisi olan, kültürel dokusu olan son zamanda sanayi yönüyle de büyük mesafe katetmis, önemli degerlere sahip Anadolu’da bir sehrimiz. Türkçenin baskenti. Birçok misyonu ifade ediyor aslinda. Ama hep bir buruk yanimiz var. Karaman yillar öncesi itibariyle dünyada adini bilmedigimiz ülkelere ürettigi ürünleri ihraç eden bir sehir” dedi.
Milletvekili Lütfi Elvan’da, “Bugün dünyada yasayan her on insandan bir tanesi turizm amaciyla degisik yerlere gidiyor. Dünya turizm örgütünün bildigim kadariyla 2020 hedefi asagi yukari 2 trilyon dolarlik bir turizm geliri elde etmektir” diye konustu.
Vali Yardimcisi Latif Memis’de “Projenin ismi gibi beseridir Karaman. Sevgi ve kültür sehridir Karaman. Insanlariyla, kültürüyle, geçmisiyle ben gelecegiyle de olacagina inaniyorum. Hz. Mevlana belki kendine olan yolculuguna burada baslamistir. Yine sevgi sairi Yunus Emre bu topraklarda yetismistir. Iste onlarin göçleri gibi yine Karaman bir göç sehridir. Geçmiste Osmanli döneminde Balkanlara çokça göç vermistir. Daha sonraki dönemlerde Avrupa’ya yine birçok göç veren bir sehirdir Karaman” dedi.
Yapilan konusmalarin ardindan sema ve siir gösterisi salonda bulunan katilimcilarin begenisiyle izlendi.
PROJE KAPSAMINDA TÜRSAB ÜYELERI KARAMAN’DA
Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Riza Duru yaptigi basin açiklamasinda, “Mayis ayi içerisinde çalismalarina basladigimiz, Mevlana Kalkinma Ajansi tarafindan onaylanan “Hz.Mevlana’dan Yunusu Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardesligi” konulu projemiz hedeflerine ulasmaktadir. 24 Eylül tarihinde Ilimiz milletvekili Mevlüt Akgün ve TÜRSAB’in Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleri, Baskan Danismanlari, Bölgesel Yürütme Kurullari temsilcilerinin katilimi ile Karaman – Karadag – Maden Sehir – Derbe- Basdag- Üçkuyu’ tarihi yerler gezilerek, ayni günün aksaminda Karaman Pirireis Kültür Merkezinde siir dinletisi ve sema gösterileri yapildi. Katilimcilar Karadag’in heybetinden etkilendiklerini söyleyerek Sema gösterilerinde ise adeta büyülendiler.  Projemizin son ayagi 25 Eylül tarihinde Vali Yardimcisi Latif Memis ve TÜRSAB üyelerinin de katilimi ile Merkez Taskale ve Alahan yörelerine tarihi ve turistik bir gezi ile sonlandirildi. Programa katilan TÜRSAB üyeleri geziden memnun olarak ayrildiklari dile getirerek Karaman’i çok sevdiklerini ilk firsatta tur düzenleyerek tekrar gelmek istediklerini söylediler. Ben de bu projeye destek veren bütün katilimcilarimiza tesekkür eder, saygilar sunarim.” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285