Türkçe Olimpiyatlarinin Özel Final Gösterisi Yapildi

Türkçe Egitim Dernegi tarafindan bu yil 9.’su düzenlenen Uluslararasi Türkçe Olimpiyatlarinin Karaman Il Etkinligi 15 ülkeden 44 ögrencinin katilimiyla coskuyla gerçeklestirildi.

Türkçe Olimpiyatlarinin Özel Final Gösterisi Yapildi
29 Haziran 2011 Çarsamba günü saat 21.00’de Kemal Kaynas Stadyumu’nda gerçeklestirilen Türkçe Olimpiyatlari Karaman Il Etkinligine Vali Süleyman Kahraman, Hanimefendi Muhsine Kahraman, kizlari Semiyye Munise Kahraman, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Vali Yardimcilari Mehmet Yüce, Yilmaz Simsek, Bilal Ölmez ve esleri, ilçe kaymakamlari, Istanbul Il Milli Egitim Müdürü Muammer Yildiz ve esi, Isadami Mustafa Kavurmaci, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, KASIAD Baskani Sami Akdag belde belediye baskanlari, daire müdürleri ve kalabalik bir vatandas toplulugu katildi.
Azerbaycan, Kazakistan, Güney Kore, Kirgizistan, Gürcistan, Mali, Tacikistan, Romanya, Moldova, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Irak, Tanzanya ülkelerinden ilimize gelen ögrenciler seslendirdikleri siirler ve sarkilarla, sergiledikleri folklor gösterilerle davetlileri zaman zaman sevindirdiler, zaman zaman da hüzünlendirdiler. Sunuculugunu Ramazan Ümit Simsek ve Azerbaycanli Gülizar’in yaptigi programda Türkçe sevdalisi ögrenciler Türkçe’nin Baskenti Karaman’da hazirlamis olduklari muhtesem programla davetliler unutulmaz saatler yasattilar.
Bu yil “Gelin Tanis Olalim” sloganiyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatlari’nin Karaman Il etkinligine katilan ögrenciler hazirladiklari programla Türkçe’nin Baskenti Karaman’dan bütün dünyaya Türkçe mesaji vererek, Türkçe’nin bir dünya ili oldugunu göstermis oldular.
Program sonunda Türkçe Olimpiyatlari’nin Karaman’da düzenlenmesinde emegi geçen Vali Süleyman Kahraman’a organizasyonun Karaman’da düzenlenmesinde katkisi olan Istanbullu isadami Mustafa Kavurmaci tarafindan plaket verildi. Burada bir konusma yapan Vali Süleyman Kahraman “Dünyanin en güzel çocuklari ve fedakâr ögretmenleri Türkçe’nin baskentine, Yunus Emre’nin, Karamanoglu Mehmet Bey’in memleketine hos geldiniz. Karaman 4500 yillik bir mirasi, 734 yillik bir Türkçe’nin sorumlulugunu paylasmaktadir. Artik Türkçe dünya dili olmustur. Burada çok güzel bir gün yasiyoruz. Türkçe Olimpiyatlarinin en çok yakistigi il olan Türkçe’nin baskenti Karaman’da böyle bir organizasyonun düzenlemesi oldukça anlamlidir ve bu organizasyonun ilimizde yapilmasi bizleri çok mutlu etmistir.  Bu güzel aksami sizlere yasatmak için önceden bazi görüsmeler gerçeklestirdik. Özellikle Olimpiyatlarin Karaman’da düzenlenmesinde büyük çaba gösteren Mustafa Kavurmaci Beyefendiye tesekkür ediyorum. Bu güzel günde bizi yalniz birakmayan Istanbul’dan gelen Milli Egitim Müdürü Muammer Yildiz’a ve esine, Ankara’dan ve Türkiye’nin dört bir tarafindan ilimize gelen bütün misafirlerimize tesekkür ediyorum. Türkçe sevdali bu güzel ögrencilere, bu olimpiyatlarin düzenlenmesinde çok büyük fedakârlik gösteren ögretmenlere tesekkür ediyorum ve her dünyanin degisik bölgelerinden gelen ögrencileri her yil Türkçe’nin baskentinde görmek istiyoruz.” dedi.
Türkçe Olimpiyatlari Karaman Il etkinligi protokol üyelerinin ve tüm ögrencilerin hep birlikte seslendirdikleri sarkilarla sona erdi.
 
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285