banner339

Vali Kahraman Türkçe Söleni’ne Katildi

Ilimiz Valisi Süleyman Kahraman bu yil 9.’su düzenlenen Uluslararasi Türkçe Olimpiyatlari kapsaminda Konya’da gerçeklestirilen Türkçe Söleni’ne katildi.

Vali Kahraman Türkçe Söleni’ne Katildi

22 Haziran 2011 Çarsamba günü Konya Atatürk Stadyumunda gerçeklestirilen sölene Disisleri Bakani Prof. Dr. Ahmet Davutoglu, Vali Süleyman Kahraman, esi Muhsine Kahraman, kizlari Rabia Betül Kahraman, Konya Valisi Aydin Nezih Dogan, Konya Milletvekilleri, Konya Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek, üniversite rektörleri, ilçe belediye baskanlari, daire müdürleri ve çok sayida davetli katildi.
Afganistan, Irak , Azerbaycan, Moldova, Endonezya, Kazakistan, Banglades ve Afrika gibi ülkelerden gelen yaklasik 50 ögrenci, seslendirdikleri  siir ve sarkilarla, sergiledikleri halk oyunlari gösterileriyle davetlilere unutulmaz saatler yasattilar.
Sölen sonunda bir konusma yapan Disisleri Bakani Prof. Dr. Ahmet Davutoglu, Türkçe Olimpiyatlari’nin arkasinda çekilen çilelerin ve zor süreçlerin yattigini söyledi. Düzenlenen bu programlarin buz daginin sadece görünen kismi oldugunu dile getiren Disisleri Bakani Ahmet Davutoglu “Buz daginin görünmeyen kisminda çekilen mücadeleler, zor süreçlerden geçilerek kurulan okullar vardir. Burada o buz daginin önündeki yigitleri saygiyla selamliyorum. Onlara millet olarak tesekkür borçluyuz. Ben bir egitimci olarak onlara tesekkür borçluyum. Gittigim ülkelerde eger bir Türk Okulu varsa, mutlaka ziyaret ederim. Onlar aslinda bu milletin ilahi mesajini dünyaya yayiyorlar. Karamanoglu Mehmet Bey'in resmi dil ilan ettigi ve yillar geçtikçe dünyaya serpisen Türkçe’mizi her renkten irktan, dünyanin her kösesinden gelen gençlerin icra ediyor olmasi Türkçe’ye sahip çikmak degil mi? Buradan tekrar tekrar söylüyorum. Türkiye küresel bir güç, Türkçe küresel bir dil olacaktir ve Türkçe’yi ögrenenler gelecekte avantajli olacaktir” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285