banner317

Orta Torosların Şifalı Bitkileri

Kitabın adı “ Orta Torosların Şifalı Bitkileri”, Prof. Dr. Fulya ÖZTAŞ ve Prof.Dr. Haydar ÖZTAŞ yazmış. 16X23, cm ebadında,620 sayfa mukavva kapak, kuşe kâğıt ofset baskı bir eser, ÖNKA-Konya,2019 basımı bilimsel gözle yazılmış. doğa severlerin ve memleket hasreti çekenlerin ruhuna hitap eden bir kitap.

Adından da anlaşılacağı üzere kitap, Orta Toroslara özgü şifalı bitkileri yazı ve görsellerle, Türkçe, İngilizce ve Latince adları ile okuyuculara tanıtır. Kitapta safran bitkisinden susama, keçi boynuzundan hünkarbeğendiye kadar araştırmacı yazarların gözüne takılan her şifalı bitki yer almış.

Kitabın hazırlanmasındaki temel amacı “Geleneksel Tıpta, Orta Toroslar’da yaşayan halk tarafından çok eskiden beri bilinen, bazı bitkilerin geleneksel ve modern tıpta kullanılmalarının incelenmesi” olarak belirlenmiştir.”

Yöreye özgü bitkilerin; mevsimine ve seyrine göre belirli zaman aralıklarında özellikle baharda, doğadaki dirilişinin ve albenisinin yüzeye çıktığı günlerde, dağlara tırmanarak aranıp tespit edilmesi ve yüzlerce fotoğrafla belgelenerek meraklılara sunulması takdire şayan bir çalışmadır.

Prof. Dr. Fulya ÖZTAŞ, Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde çalışıyor. Alanında uluslar arası çalışmalarda en çok referans alınan öğretim üyelerimizden biri, Prof. Dr. Haydar ÖZTAŞ ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Biyoloji Eğitimi Bölümü’nde çalışıyor. Her ikisi de kampüslerinin dışına çıkarak, bilgi ve yeteneklerini yakın çevresi ile ilişkilendirerek, yöremizin doğa zenginliklerini ortaya koyan yerli ve yabancı bilim insanına, doğasever halkımıza tanıtma özverisinde bulunan değerli araştırmacılardır.

Orta Toroslarda dağ bayır demeden, zamanlı zamansız dolaşarak bu değerli eseri hazırlayıp, kendi imkânlarını zorlayarak bastırıp yayınlama külfetinde bulunan bilim insanlarımızı kutlar, çalışmalarının sağlık , tanıtım vs. yönünden insanlara yararlı ve şifalı olmasını dilerim.


 

YORUM EKLE

banner284

banner285