banner370
banner372

Cumhuriyet Halk Partisi 97 Yaşında

Karaman CHP İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Yıl dönümüyle ilgili mesaj yayınladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 97 Yaşında

Kağnıcı mesajında, “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 yılında “ Halk Fırkası “ adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “ Cumhuriyet Halk Fırkası “, 1935 yılında “ Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. 1927 yılında “ Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik” dört temel ilke olarak belirlenmiştir. 1935 yılında “ Devrimcilik ve Devletçilik” ilkelerinin eklenmesiyle altıya çıkarılmıştır. Partimizin amblemi olan altı ok bu altı ilkeyi temsil etmektedir. 
Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve ilk genel başkanımız Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal konularda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine, tarım alalnında yapmış oluduğu köylüyü destekleyen hamleleri ile dışa bağımlılığı sona erdirmiş partidir. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “ Benim iki büyük eserim vardır biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” sözleriyle partimizin değerini ortaya koymuştur. Bizlerde bugün Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri olarak görevimizin öneminin farkındayız. 
Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas Kongresi ile başlayan milli mücadele günlerinde temelleri atılmış, dilekçe ile değil, milletin birliği beraberliği ile savaş alanlarında kurulmuş bir partidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden, demokrasinin bekçisi kurtuluşun ve kuruluşun partisi olarak bugün de ilk gün ki heyecanla milletimize hizmet etmeye devam etmektedir. Ülkemizi tam bağımsız, aydınlık, özgür, hukukun üstün olduğu, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu güzel günlere kavuşturacak olan yine Cumhuriyet Halk Partisidir. Her türlü zorluklara rağmen emek veren, çalışan, mücadele eden örgütlerimizi ve Partimizin 97. Kuruluş yıldönümünü, kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285