Özhaseki: Kirli İmar Rantına Son Vereceğiz….

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından organize edilen Sinan Burhan'ın hazırlayıp sunduğu  ortak canlı yayın programı Anadolu Soruyor ’un bu haftaki konuğu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki oldu.

Özhaseki: Kirli İmar Rantına Son Vereceğiz….
Anadolu Medyasından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haseki gündemi değerlendirdi.
60 Anadolu Kanalından ortak yayınlanan programda Kanal Urfa'dan İbrahim Toru, Kanal Fırat'tan Zeki Akbıyık ve Çay Tv den Hasan Yavuz Bakır Özhaseki'ye gündeme ilişkin sorular yöneltti.
Yerel yönetimler kanunu ve belediyeler kanunu ile ilgili uygulamalardaki sıkıntılara değinen Özhaseki şöyle devam etti;
Kirli İmar Rantına Son Vereceğiz….
Belediye kanunu ile ilgili 5 başlık altında yetkiler ve imar noktasında çalışmalarımız var. Özellikle imar rantına son vermek için çalışacağız. Yanlış uygulamalardan çok çektik, çözülmeyecek sorunlar değil. Bakıyorsunuz, 3 katlı bir mahallede 20 katlı bir bina verilmiş, kardeşim hangi hakla bu imar iznini veriyorsunuz. Hem çevreyi katlediyor, hem de haksız rant oluşturuyorsunuz. Bu kirli ranta son vereceğiz.
Doğu ve Güneydoğu’da bazı konular belediyeler tarafından istismar ediliyor. Belediye araçları çukur kazıyor, hendek açıyor. Görmezden gelemeyiz. Geçenlerde Diyarbakır belediye Başkanı diyor ki bu halkın seçimine saygısızlık olur, demokrasi rafa kaldırılmış olur. Soruyorum ben de halk kendine belediye başkanı seçerken terör örgütüne destek versin diye mi seçiyor. Devletin verdiği bu imkânı git te teröristlere kullan diye mi veriyor, çukur kaz diye mi veriyor. Ey belediye Başkanı terör örgütünün sözcülüğünü yap diye mi veriyor. Hayır. Hizmet etmen için bu yetkiyi alıyorsun. 1400 belediye varsa hepsine de böyle veriyor vatandaş. Keşke karakterlerini geliştirseler, çıkıp adam gibi milletten yana tavır koysalar bu iş bitecek. Vatandaş ta gerçek yönetimi, hizmeti görmüş olacak. Hizmet etmeleri için verilen yetkiler maalesef bazı belediye başkanları tarafından terör için kullanılmaya başladı. Terör faaliyetlerinde belediye araçlarının kullanılması yandaşlık yapılması asla kabul edilemez. Yetki verilen yöneticiler aldıkları yetkiyi terörden yana kullanmasalar, teröre hizmet etmeseler, destek vermeseler terör en kısa sürede biter.  Şuan ki söyleyeceğim benim şahsi kanaatim, Belediye Başkanı hizmet etmiyor, vatandaşı sıkıntıya sokuyorsa bölgede gerekli merciler derhal harekete geçmeli. Siz merkezi iradenin oradaki temsilcisi olarak İçişleri Bakanından izin alıp, bir gün içerisinde belediyeye diyeceksiniz ki, sana 3 gün süre, vatandaşa hizmet et teröre değil. Yapmadığın takdirde mahkemeye veririm bu hizmetleri de ben yaparım…  Valilik gibi kurumlar komisyon kurmalı, eksiklikler ve yapılan yanlışlıklar tespit edilmeli ve gereken ne ise yerine getirilmelidir. Teröre destek veriliyorsa yetkisini kötüye kullanıyorsa atarsınız içeri, yetkisini vatandaştan yana kullanan birini göreve getirirsiniz mesele çözülür. Bu iki noktada hızlı adım atmazsak ve sert tavır ortaya koymazsak, daha çok çekeriz.
Bölgeyi en çok ziyaret edenlerdenim. Vatandaşlarla birebir görüşüyor sohbet ediyoruz. Vatandaşta bunlardan şikâyetçi, bunları görevden alın, adam gibi hizmet edecek insanları göreve getirin diye bizlere feryat ediyorlar. Vatandaş hizmet alamamaktan bıkmış, artık tepkisini dile getiriyor.
“Allah sizi darda bırakmasın… “
Suriyeli Mülteciler Konusunda Türkiye üzerine düşeni layıkı ile yerine getirmiştir. TC Devleti olarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun direktifleri doğrultusunda hareket edilerek ülkesini terk etmiş,  savaştan kaçan mültecilere bu ülke kucağını açıyor, insani ve ahlaki bir yaklaşımla bir tutum sergiliyor, birileri de çıkmış ne işleri var Türkiye de diyor. Anlamak mümkün değil. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Biz insanız, bunları yok sayamayız,  Yok sayanları da anlamıyorum. Özellikle de CHP geri göndermekten bahsediyor. Niye zorda kalanlara yardımı çok görüyorsunuz. Allah sizi darda bırakmasın.
Terör, bölgede tek başına kalsa 3 dakika da biter…
Güneydoğu’da 10 ilçede yapılan operasyonlar devam ediyor, edecek. Her türlü güvenlik sağlanana kadar güvenlik güçlerimiz operasyonlarını sürdürecek. Terör istediği gibi şımarıklık yapamaz. Şimdi bunların kafası gözü kırılıyor. Sivil hassasiyetten dolayı güvenlik güçlerimiz oldukça hassas davranıyor. Tek başlarına kalsalar bu terör 3 dakikada biter. Bölgede terör unsurları bitene kadar, her türlü önlem alınana kadar güvenlik güçlerimiz bölgede varlığını sürdürecektir. Oradan çıkmayacaklar.
Terörden temizlenen bölgelere her türlü yatırım yapılacak. Sur ve Cizre özellikle çok hassas bölgeler. Buralara yönelik yatırımlarda çok farklı olacak. Kadim kültürün yaşatılması için gayret sarf edilecek.
Hodri meydan, dokunulmazlıkları Kaldıralım…
Dokunulmazlıklar konusunda biz buyurun tamamını kaldıralım dedik. Kıvırmalar başladı, ama efendim, fakat gibi yaklaşımlar başladı. Biz hodri meydan diyoruz, onlar sulandırıyor. Daha önce atıp tutuyorlardı, hadi kaldıralım kimin ne cezası varsa çeksin.
Anayasa yazmak için ihtilal mı olması lazım.
Biz olması gerekeni, ileriye dönük, en çağdaş, Demokratik bir Anayasa yapıyoruz. Gelin millete sunalım millet karar versin. Yok, Başkanlık sistemi falan şartlarla şutlarla bu iş olmaz. Biz kendimiz için değil Türkiye için, geleceğimiz için istiyoruz.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285