Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı Yapıldı

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda ÇEKÜS Biriminin organizasyonunda “Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı” düzenlendi.

Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı Yapıldı
“Anneler Bebeksiz, Bebekler Annesiz Kalmasın”  sloganıyla ilk defa düzenlenen çalıştaya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Serkan Koyuncu, Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Anne ve Bebek Ölüm Sorumlusu Filiz Vural, Karaman Devlet Hastanesi uzman hekimleri, özel hastanelerimizden uzman hekimler, 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri, ilimizde görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları, Karaman Valiliği (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı),  Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Karaman Belediye Başkanlığı, Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve diğer davetliler katıldı.
Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ali Rıza Altunsoy konuşmasında ilimizdeki bebek ölümlerinin önlenmesinde nitelikli gebe - bebek izleminin önemi ve özellikle sezaryen oranlarının düşürülmesinin ölümlerinin önüne geçebilmek için bir gereklik olduğunu vurguladı.
Çalıştay öncesinde ilimizin durumunun anlatıldığı sunumu yapan ÇEKÜS Personeli Ebe Süheyla Yıldırım bir ilde gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli ölçütlerden biri olan anne ve bebek ölümleri hakkında bilgi verdi.
Yıldırım, Sağlık Bakanlığınca geliştirilen sağlık politikalarının sahada etkin uygulanmasıyla Türkiye Bebek Ölüm Hızının son 10 yılda binde 29’dan binde 7,6’ ya indiğini belirtti. Karaman bebek ölüm hızı 6,0 olduğu ve bu oranı daha aşağılara çekebilmek için Müdürlüğümüzce yürütülen yenidoğan taramaları,  aşılama hizmetleri,  etkin yürütülen misafir anne projesi,  gebe koçluğu projesi, hizmet içi ve halk eğitimleri, düzenlenen NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) çalışmalarından bahsetti.
Grup çalışmalarıyla devam eden oturum sonucunda bebek ölümlerinin önlenmesi hakkında katılımcıların öneri ve görüşleri doğrultusunda çalıştay sonu raporu hazırlandı.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285