banner358

Devlet Hastanesinde 2018 Yılında 681 Burun Operasyonu Yapıldı

Karaman Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü ve Plastik Cerrahi Bölümü Uzmanları 2018 yılı sonu itibariyle 681 burun operasyonuna imza attılar.

Devlet Hastanesinde 2018 Yılında 681 Burun Operasyonu Yapıldı

Cerrahi ile burnun şekillendirilmesi işlemi olarak bilinen Rinoplasti hakkında merak edilenleri anlatan Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Alper Burak Uslu Burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 
Liposuction ve meme büyütme ameliyatlarından sonra en sık yapılan üç estetik ameliyattan birisi olan Rinoplasti burnun karmaşık 3 boyutlu ve bileşenlerinin birbirine bağlı dinamik yapısı sebebiyle teknik olarak en zor estetik ameliyatlardan birisidir. Ülkemizde genetik çeşitliliğin bir sonucu olarak çok farklı burun yapıları bulunmaktadır. Burun anatomisindeki varyasyonlar sebebiyle tek bir plan her hastaya uygun olmayıp spesifik hastanın sorunlarına yönelik kişiselleştirilmiş bir ameliyat planı belirlenmesini gerektirir. 
Burun Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
Burun ameliyatı şekil bozukluğu olan kişilerde burnun şeklinin güzelleştirilmesi, nefes alma güçlüğü olan hastalarda nefes alma fonksiyonunun iyileştirilmesi veya her ikisi için yapılır. Burun ameliyatı çok nadiren 18 yaş altında yapılmakla birlikte genel kural olarak 18 yaşını doldurmuş, genel sağlık durumu iyi olan kişilerde yapılabilmektedir. Operasyon için bir üst yaş limiti yoktur. Sadece şekil düzeltilmesi için yapılabileceği gibi kişinin nefes sıkıntısı da var ise ameliyatta buna fayda sağlayacak müdahaleler de yapılabilir. Rinoplasti operasyonu yasal mevzuat gereği bu alanda eğitim alan Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi uzmanı hekimlerce yapılabilir. Başarılı bir sonuç için işlemi gerçekleştiren hekimin bu operasyonda tecrübeli, gerekli tekniklere hakim olması operasyonun başarısı için elzemdir.
Burun Ameliyatı Ücretli midir?
Şekil bozukluğu sebebiyle yapılan estetik burun ameliyatı ücretli olarak yapılmaktadır. Nefes alma güçlüğü amacıyla yapılan burun ameliyatları durumu belirten sağlık kurulu raporu ile sağlık güvencesi kapsamında yapılabilmektedir.
Doğru Bilinen Yanlışlar
* Burun ameliyatından sonra burnun altında belirgin iz kalır. Burun ameliyatlarında başlıca iki teknik kullanılır. Açık teknikte burnun kolumella denilen ortasındaki deriden bir kesi yapılırken kapalı teknikte bütün kesiler burun delikleri içerisinden yapılır. Kapalı teknikte dışarıda herhangi bir iz oluşmaz. Açık teknikte ise yara izi burnun altında gizlenmiş, sıklıkla çok zor seçilebilecek belli belirsiz bir iz şeklinde kalır.
* Tamponların çekilmesi çok ağrılı bir işlemdir. Yeni nesil silikon tamponların kullanımı ile birlikte tampon alınması işlemi oldukça ağrısız ve kolay bir işlem haline gelmiştir. Ameliyat sonrası sıklıkla 2. günde tamponları yerinde tutan dikiş ve tamponlar muayenehanede yaklaşık 1 dk’lık bir işlemle çıkarılır.
* Burun ameliyatından sonra uzun süre iş/okula gidilemez. Burun ameliyatından sonra şişlik ve morluklar meydana gelir. Bu şişlik ameliyat sonrası 2. günde en fazla olup ilk hafta sonunda çok büyük oranda inmiş olur. Hastalar ameliyat sonrası bir hafta sonunda iş veya okula devam edebilirler. Spor aktiviteleri 2 haftadan sonra serbest olup kontakt sporlarından 4 ay süreyle kaçınılmalıdır.
* Burun ameliyatından sonra burun çöker. Burnun üç boyutlu mimarisi yeterince kuvvetli şekilde desteklenmediği takdirde oluşan yara dokusu kemik ve kıkırdakların yerinden oynamasına sebep olarak uzun vadede şeklin bozulmasına sebep olabilir. Ameliyatta yapılacak uygun müdahaleler ve yerinde destekler ile bu sıkıntı engellenmiş olur.
* Burun ameliyatlarında ya şekil ya da nefes düzelir, birini seçmek gerekir. Yapılan son çalışmalar aslında burnun fonksiyonu ile görünüşünün yan yana olduğunu göstermiştir. Yani şeklen bozukluğu giderilen bir burun genellikle daha iyi nefes yolu sağlarken, tam tersi de geçerlidir. Modern rinoplasti yaklaşımı görüntüyü güzelleştirirken fonksiyonu da bozmamak veya daha iyileştirmek şeklindedir.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman çalışkan
süleyman çalışkan - 2 yıl Önce

Bu Resimdeki doktormu yapmış? Bir hastamızı Konyaya sevk etmişti.. Sonrasında Karamanda Plastik Cerrah Yokmu diye Konyadaki Doktorların Alay konusu olmuştu.. :)

SIRADAKİ HABER

banner284

banner285