Farkındalık İçin Balon Uçurdular

Karaman’da Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birimlerinde çalışan personeller “Kanserde Farkındalık” için balon uçurdular.

Farkındalık İçin Balon Uçurdular

“Farkında Ol, Sevdiklerinle Ol” sloganıyla açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, “Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Her geçen gün daha fazla insan, hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme, olumsuz çevre koşulları, alkol ve tütün kullanımı ile kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile kanserlerin 1/3’den fazlası engellenebilir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.

02.01.2023 tarihi itibari ile Serviks Kanseri Taramasında yerli HPV kitleri ile taramaya geçilmiştir. Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla, her yıl ocak ayında rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Bu sebeple 25. 01.2023 tarihinde Sağlıklı Hayat Merkezi’nde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (Cumhuriyet Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı No:2) önünde, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birimleri çalışanlarının katılımı ile farkındalık balonu uçurulmuştur. Ayrıca Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personeli ve taramaya uygun olan vatandaşlarımız bilgilendirilerek kanser taramasından geçirilmiştir. Sağlık Müdürlüğü olarak diyoruz ki; Sakın geç kalma, erken gel” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284